Za poznaním sveta: Panama

Iné akcie

Pri vzdialenom pohľade na západnú pologuľu našej planéty sa Severná a Južná Amerika javia ako dva kontinenty, bez akéhokoľvek pozemného spojenia. Prizrúc sa bližšie zisťujeme, že ich predsa len spája most postavený nie ľuďmi, ale samou prírodou. Chápeme, že pod ním voda nepreteká, stále to však vyzerá, že pri poriadnom príboji cezeň vlny preskakujú až sa občas úplne stratí pod spojenou hladinou dvoch oceánov.

Skutočnosť je ale iná. Spomínaný pevninský most, známy ako panamská šija, dosahuje v najužšom mieste šírku 50 km a oddávna predstavoval neprekonateľnú prekážku pre lode snažiace sa preplávať z Atlantického do Tichého oceána a naopak. V 19. storočí ako storočí pary, rozvíjajúceho sa priemyslu a medzinárodného obchodu sa preto práve na toto miesto sústredila pozornosť celého vyspelého sveta. Po počiatočných neúspechoch a mnohoročnom strastiplnom úsilí sa napokon na území mladého štátu menom Panama podarilo dosiahnuť odvážny cieľ. Veľkolepý Panamský prieplav od svojho otvorenia 15. augusta 1914 až do dnešných dní priťahuje okrem miliónov obchodných lodí aj množstvo turistov. Hoci prichádzajú hlavne kvôli nemu, nemôžu si nevšimnúť, že Panama ukrýva aj množstvo iných cenností. Na ploche vyše 75 tisíc km2 ponúka panenskú prírodu rozsiahlych dažďových pralesov, jedinečnú kultúru domorodého obyvateľstva dedín i koloniálno-moderných miest a mestečiek, na pobreží belostné pláže i bohatý podmorský svet a ešte všeličo iné.

Divokú i kultúrnu Panamu sa určite oplatí navštíviť z mnohých dôvodov. Ak nie osobne, tak aspoň slovom a obrazom v cestovateľskom rozprávaní Ing. Stanislavy Mackovčákovej, na ktoré Vás srdečne pozývame. Uskutoční sa v utorok 2. decembra 2014 o 17. h v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9.

 

Výzva!

Staňte sa aj vy cestovateľmi, ktorí sa prídu podeliť o svoje zážitky z ciest po svete slovom i obrazom. V prípade záujmu nás kontaktujte na telefónnom čísle +421 46 542 30 54 alebo e-mailovej adrese info@muzeumpd.sk.

Odporúčané akcie