Za poznaním sveta: Rumunsko a Moldavsko

Iné akcie

Aj v druhom jesennom pokračovaní cyklu cestovateľských rozprávaní Za poznaním sveta sa vypravíme za hranice regiónu hornej Nitry a Slovenska, avšak omnoho bližšie ako naposledy. Zostaneme totiž v Európe. Postačí prejsť naprieč severovýchodom Maďarska, aby sme sa ocitli       v prvej cieľovej krajine - Rumunsku. Mnohým ľuďom, ktorí zmienenú krajinu naposledy navštívili pred dvadsiatimi a viacerými rokmi často už len pri vyslovení jej názvu naskočí husia koža. Môžu za to nezabudnuteľné spomienky na špinu, zaostalosť, chudobu a biedu a z nej vyplývajúcu nízku úroveň služieb, hygieny či stále prítomnú obavu o vlastnú bezpečnosť. Návštevníci podujatia si takúto predstavu možno zachovajú prvých päť minút, následne sa však po väčšinu času nebudú stačiť čudovať.

Priaznivcov turistiky na úvod iste poteší celodenný výstup na najvyšší vrch Východných Karpát Pietrosul (2303 m n. m.), romantikov do slovenskej nostalgie uvrhnú pohľady na tradičné hospodárenie v horskej krajine, ako vystrihnuté z obrazov Martina Benku, milovníci literárnej klasiky sa pri prejazde hlbokým údolím Bystrice na chvíľu ponoria do deja románu Brama Stockera Drakula a potom to príde. Mystické a nádherne maľované stredoveké kláštory južnej Bukoviny vystrieda sľubované prekvapenie z pokroku. Upravená i prirodzená, no hlavne nekonečná zeleň v Sučave a ďalších mestách, vrátane historického a súčasne neuveriteľne moderného Jaši, nedávnou minulosťou poznačeného "Paríža východu" Bukurešti alebo starobylých, ale tiež životom pulzujúcich sedmohradských miest Brašov, Sighishoara a Sibiň.

Ekologicky mimoriadne zaujímavým bodom programu rozprávania bude poldenná plavba po malom zlomku delty Dunaja - jedinečného pozostatku pôvodnej európskej prírody, no ľudsky, geopoliticky i gurmánsky bezkonkurenčnou sa stane trojdenná zastávka v stále veľmi chudobnom, hoci snaživom, Moldavsku. Spriatelíme sa s opatrnými, ale úprimnými obyčajnými ľuďmi hlavného mesta Kišiňova, vojdeme do najväčších vínnych pivníc na svete a neobídeme ani Achilovu pätu tohto malého štátu na území samozvanej a v mnohých ohľadoch osobitej Podnesterskej republiky prežívajúcej pod neslabnúcimi "ochrannými" krídlami veľkého Ruska.

Všetko spomenuté a ešte mnohé iné patrí do celkovo tretieho cestovateľského rozprávania Mgr. Jána Vingárika, ktoré Vám odporúčame navštíviť v utorok 10. novembra 2015 o 17. h v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9.

Odporúčané akcie