Video: Nepočujúca Lucia si otvorila kaviareň U šálky v Prievidzi

Kaviareň, v ktorej sa hovorí aj rukami

Ide o netradičný, praktický jediný projekt takého to typu na Slovensku. Prvá kaviareň v Európe s podobným zámerom bola otvorená zhruba pred dvoma rokmi v Plzni a jej zakladatelia sa tešia z jej úspešnej prevádzky. Z tohto projektu sa inšpirovala aj nepočujúca majiteľka prievidzskej kaviarne U šálky Lucia Ďurkovičová.

Cez monitory sa objednáva i učí

V kaviarni, ktorá je chránenou dielňou, je okrem iného netradičná aj forma ponukového lístka cez interaktívny plošný dotykový monitor. Prostredníctvom obrazovky sa môžu návštevníci postupne sa oboznamovať s posunkovým jazykom. Cieľom projektu je priblíženie tichého a hlasného sveta, ktoré sú v dnešnej dobe vzdialené. Počujúci návštevníci sa môžu postupne a citlivo učiť komunikovať so sluchovo postihnutými. Zároveň ich budú mať možnosť lepšie poznať, čo môže prispieť i k väčšej tolerancii a ústretovosti pri ďalších stretnutiach s takto postihnutými ľuďmi.

„V súčasnej dobe má kaviareň za sebou prvých návštevníkov a mňa teší, že sa stretávam s pozitívnymi reakciami. Budem sa preto snažiť svojich návštevníkov nesklamať a ponúkať im naďalej nielen kvalitné kávy napríklad Latte u šálky, kvalitné sypané čaje, domáce koláče, miešané nápoje z čerstvého ovocia  ale aj ostatný sortiment a teším sa na ďalších hostí,“ hovorí nepočujúca majiteľka Lucia. V Luckinom projekte nejde len o ňu, ale aj o možnosť, ktorú ponúka ďalším sluchovo postihnutým, vyskúšať si byť čašníčkou v chránenej dielni, čo bežne skúsiť nemôžu.

Projekt vznikol vďaka podpore Nadačného fondu Telekom Nadácie Pontis, ktorý sa dlhodobo špecializuje na pomoc nepočujúcim. Nepočujúca majiteľka Lucia sa najprv zúčastnila vzdelávacieho kurzu pre nepočujúcich Ako začať podnikať. Naň nadväzovala možnosť získať finančné prostriedky na vlastný projekt v grantovom kole Hľadáme ďalší zmysel.

Hlavné menu