Ben Hur (Ben Hur)

17.04.2014 - 18:00
V roku 1880 napísal Lewis Wallace román Ben Hur, príbeh z čias Ježiša Krista. Kniha sa stala najčítanejším dielom v USA a vzápätí i na celom svete.

Dočkala sa preto dvoch filmových spracovaní už v rokoch 1907 a 1925. V roku 1959 sa spoločnosť MCM rozhodla natočiť toto dielo znovu. Réžiu zverili skvelému  Williamu Wylerovi a podieľali sa na ňom tisíce hercov,  technikov, výtvarníkov, poradcov a viac ako päťdesiat tisíc komparzistov. Príprava najslávnejšej scény pretekov štvorzáprahov, ktorá zabrala vo filme takmer 20 minút, si vyžiadala celý rok. Film získal spolu nevídaných jedenásť Oscarov a stal sa jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias.  Ben Hur je dielom, ktorému stále nechýba aktuálna myšlienka ľudskej znášanlivosti a porozumenia. V Hollywoode do tej doby nikdy nevznikol film, ktorý by mal tak široký záber, bol tak dramaticky pôsobivý a výpravný ako Ben Hur.

Príbeh je o odpúšťaní, vytrvalosti, viere, priateľstve a zrade. O tom ako hriech, resp. zlo zotročuje človeka a ako ničí všetko dobré a krásne. Príbeh o tom ako človek môže nájsť záchranu a vyslobodenie zo svojho úbohého života jedine v Bohu.

Ben Hur / (Ben Hur)                                                                                   

USA, 1959, 212 min
Réžia: William Wyler
Hudba: Miklós Rózsa
Hrajú: Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O’Donnell, Sam Jaffe, Finlay Currie, André Morell, Ferdy Mayne, Giuliano Gemma, Laurence Payne, Ralph Truman, John Le Mesurier, Lando Buzzanca, José Greci, Marina Berti, Raimondo Van Riel, Pietro Tordi, Enzo Fiermonte

http://www.csfd.cz/film/9876-ben-hur/

Hlavné menu