Foto a video: Deň otvorených dverí 2023 - Galéria Jabloň je ukážkovým kultúrno - kreatívnym centrom

2.5.2023 admin
Foto a video: Deň otvorených dverí 2023 - Galéria Jabloň je ukážkovým kultúrno - kreatívnym centrom

Priestory Galérie Jabloň v Prievidzi si počas dňa otvorených  dverí prišlo pozrieť niekoľko stoviek návštevníkov. Projekt by mohol byť  inšpiratívnym vzorom aj pre ďalšie vznikajúce kreatívno - kultúrne  centrá v kraji.  

V pondelok prvého mája otvorili pre verejnosť svoje pomyselné brány nájomníci Galérie Jabloň z komerčného aj neziskového sektora a len Múzeum Vtedy Prievidza si prišla pozrieť takmer 800 návštevníkov. Prebytočný majetok župy - bývalé banícke učilište, začal tím Michala Dobiáša pretvárať päť rokov vzad na udržateľné kultúrne komunitné centrum, ktoré láka kreatívcov späť do regiónu. "Mňa veľmi teší, že pred piatimi rokmi tento projekt uzrel svetlo sveta a Trenčianska župa mohla dať prebytočný majetok do správnych a dobrých rúk, lebo sa neustále zveľaďuje, obsadzujú sa nové a nové priestory a bolo tu investovaných veľa  finančných prostriedkov. Bodaj by župa mala takýchto nápadov a záujemcov  o prenájom prebytočného neupotrebiteľného majetku viac," povedal župan Jaroslav Baška. "Pravdou  je, že ak by som vedel na začiatku, čo všetko ma v rámci projektu čaká a  keby som mal rozum, nemohol by som do tohto ísť. Mal som veľmi veľa šťastia na ľudí, ktorí mi pomohli a v nejakej miere sa nám to stále darí realizovať,” zhodnotil skromne riaditeľ centra Michal Dobiáš. 

Jednou z aktivít, ktoré si obyvatelia Jablone pre návštevníkov pripravili, bola aj diskusia o procese pretvárania budovy na aktívne centrum a plány do budúcna. Práve tu bola vyslovená myšlienka, že Galéria Jabloň by ako úspešný projekt mohla byť vzorom pre novovznikajúce kreatívne centrá v Trenčianskom kraji

Foto: Marek Mišík

Text: TSK.sk

Ďalšie fotoreporty