Quantcast

DEŇ OBCÍ PRAVNIANSKEJ DOLINY 2021

Iné akcie
Nitrianske Pravno
Od do

Deň obcí pravnianskej doliny bude tradične sústredený na námestí  v Nitrianskom Pravne. Na vašu účasť sa tešia všetky členské obce  Hornonitria, ktoré opäť ponúknu všetkým návštevníkom možnosť ochutnať to  najlepšie z Hornonitria, samozrejme, za dodržania  aktuálnych hygienických nariadení. Prenesene to platí aj o pripravovanom  programe, ktorý spestrí prehliadka folklórnych a speváckych skupín  z územia deviatich obcí pravnianskej doliny, zachovávajúcich nehmotné  kultúrne dedičstvo Karpatských Nemcov pravnianskej doliny. Naše pozvanie  prijali: Schmiedshauer z Tužiny, Zlatava z Malinovej, Neutrataler z  Kľačna, Probner Echo z Nitrianskeho Pravna, Vrbinka z Pravenca, Roveň z  Poruby, Naša kapela z Nedožier-Brezian. Prehliadku z verejných zdrojov  podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Hosťom podujatia  bude cimbalová ľudová hudba Poluvská muzika, ktorá zahrá do tanca i na  počúvanie. Zmena programu je vyhradená. 

Každoročne sa veľkej obľube teší Ľudový jarmok remesiel a tradícií  Hornonitria. Regionálni remeselníci z blízkeho i ďalekého okolia  predstavia svoje remeslo a predvedú svoj umelecký kumšt. Návrat k  tradíciám a ľudový jarmok finančne podporil Trenčiansky samosprávny  kraj.
Ľudový jarmok remesiel a tradícií Hornonitria prezentuje regionálnych  umelecko-remeselných ľudových tvorcov s národným významom uchovania  našich ľudových tradícií. Návštevníci môžu v uličke remesiel uvidieť  prácu rezbára, korytára, drotára, krasličiarok, tkáčky, priadky,  vyšívačiek a mnoho iných remesiel príznačných pre región hornej Nitry.

Výnimočnosťou Dňa obcí pravnianskej doliny bude tvorivá tkáčska  dielňa, kde sa záujemci oboznámia s technikou tkania na krosnách, výroby  domácich kobercov, folklórnych tzv. cigánskych tkaníc na "korýtku" i  bez neho, spracovania ovčej vlny ako napr. česanie, plstenie a  spriadanie.

Odporúčané akcie