Dozvuky Jedného sveta v Prievidzi

03.09.2013 - 18:00 - 20:00
Pravidelné premietanie dokumentárnych filmov Jedného sveta. Vstupné: 2 €. Usporiadatelia: OZ Berkat a RKC v Prievidzi

Dozvuky Jedného sveta

Milí priatelia,

ako reagujete, keď počujete o pochodoch pravicových extrémistov? Myslíte, že si to nezaslúži pozornosť a "slušní" ľudia by sa mali držať ďalej?

Film, ktorý premietneme v utorok 3. septembra o 18.00 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi (ul. Záhradnícka), vás zavedie do Brna. Tam sa chceli v máji 2011 cez štvrť, v ktorej bývajú aj Rómovia, prechádzať pravicoví extrémisti. A občania sa mobilizovali a ich pochod zablokovali. Študenti FAMU so svojim učiteľom Vítom Klusákom zachytili rôznorodosť tejto situácie.

Myslíme si, že je dôležité baviť sa o tom, čo všetko každý z nás dokáže a diskutovať o veciach, ktoré ohrozujú aj našu spoločnosť. Preto sme si pozvali občianskeho aktivistu Róberta Mihályho z iniciatívy Bratislava bez náckov. Tá organizovala podobnú blokádu v Bratislave v marci tohto roku.

Pozývame Vás na pravidelné premietanie dokumentov Jedného sveta!

Film: Film ako Brno / Big as Brno

Dátum konania: 3. 9. 2013 o 18:00 h

Miesto konania: Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19
Vstupné: 2 € / študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €

Organizátori: OZ Berkat a RKC v Prievidzi

 

Film:

Film ako Brno

Krajina pôvodu: Česká republika, rok výroby: 2011

Žáner: Dokumentárny film, 63 min. , jazyková verzia: česky

Réžia: Vít Klusák, Andran Abranjan, Kristýna Bartošová, Natálie Císařovská, Robin Kvapil, Lukáš Senft, Jan Strejcovský

Prvého mája minulého roku sa v Brne konal každoročný pochod neonacistov. Ako reakcia na neho vznikla iniciatíva BRNO Blokuje, neformálne zoskupenie ľudí, ktorých spojil dohromady cieľ nenásilne trasu pochodu zablokovať. Dokumentarista Vít Klusák a šesť jeho študentov a študentiek z pražskej FAMU natočili rôzne aspekty tohto dňa.

Klusák sa zameral na televízneho reportéra, pre ktorého „bez konfliktu nie je reportáž“. Jan Strejcovský portrétoval neonacistov, zatiaľ čo Kristýna Bartošová sa zamerala na blokádnikov. V príspevku Rómovia necháva Robin Kvapil zaznieť anonymný ostro xenofóbny list adresovaný riaditeľke Rómskeho múzea. Lukáš Senft sa venoval policajtom, Natália Císařovská sa od pochodu posunula a zachytila prvomájové akcie politických strán a ešte ďalej sa vydal Andran Abramjan, aby sa k prvomájovým udalostiam vyjadril pomocou zvierat v ZOO.

 

 

Hlavné menu