November ´89: Hríb | Zamatoví teroristi | Srholec & Neupauer

16.11.2013 - 18:00 - 19.11.2013 - 19:00
November prináša aj jeden významný štátny sviatok, 17.11. je Deň boja za slobodu a demokraciu. My si tento vzácny okamih všimneme a to hneď trojlístkom podujatí: filmom a dvomi projekciami s hosťami. OZNAM: Hosť Michal Hvorecký sa nezúčastní diskusie z dôvodu ochorenia (18.11.)

Pripomenutie výročia Nežnej revolúcie s teroristami a diskusiami o súčasnosti

PRIEVIDZA. Vrátiť sviatku skutočný obsah, to majú dokázať teroristi, novinár, kňaz, historik a spisovateľ. Rôzne pohľady na dobu komunizmu, alebo to, čo nám z neho zostalo v súčasnosti, prinesú diskusie a premietanie súvisiace so 17. novembrom, Dňom boja za slobodu a demokraciu.

K nežnej revolúcii sa teroristi podľa názvu nehodia. Predsa však v Československu pred novembrom 1989 boli ľudia, ktorým nesloboda vadila, povinné a jednotné im bolo proti srsti. Niektorí sa rozhodli, že s tým niečo urobia. Troch z nich predstavuje nový dokument Zamatoví teroristi ocenený na festivale v Karlových Varoch. „Ani jeden neskriví bežnému človeku vlas na hlave a predsa všetci sedia vo väzení za trestný čin teroru,“ približuje aktérov filmu jeden z režisérov Pavol Pekarčík. Spolu Petrom Kerekesom a Ivanom Ostrochovským ponúkajú divákom rekonštrukcie a približujú to, čomu čelia protagonisti dnes. Je to vlastne príbeh o láske, v ktorom sa naučíte, ako zostrojiť bombu. Príďte 16. novembra 2013 o 18tej do Kina Baník (Art Point). Po filme bude nasledovať diskusia s režisérom Ivanom Ostrochovským.

Čo je problémom súčasnej spoločnosti? Pýtal sa Ilja Ruppeldt ešte pred novembrom 1989. Film Letová správa OK 89-90 dokončil až po nej a tak je zaujímavou sondou do stavu spoločnosti. Kam sme sa posunuli a kde sme zastali dnes, sa budeme rozprávať s novinárom Štefanom Hríbom a spisovateľom Michalom Hvoreckým. Diskusia sa začne o 17tej v pondelok 18. novembra v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.

OZNAM: Hosť Michal Hvorecký sa nezúčastní diskusie z dôvodu ochorenia (18.11.)

Celú sériu zamyslení nad minulosťou a dneškom zakončí diskusia s Antonom Srholcom a historikom Františkom Neupauerom. Hlavnou témou budú paradoxy vzniku demokratického zriadenia, závrate zo slobody a jej zneužitie. Premýšľanie odštartujeme filmom Evy Štefankovičovej Všetci spolu..., ktorý práve rozpory prvého roku slobody zachytáva. Začíname 19. novembra o 17tej v Regionálnom kultúrnom centre.

Trojlístok podujatí zastrešuje motto: „Pochop minulosť, uchop budúcnosť“, ktoré je zamerané na mladých ľudí. Práve so študentami miestnych stredných škôl z gymnázia VBN a Obchodnej akadémie bude diskutovať dvojica hostí už v pondelok doobeda.

Na každé z troch podujatí je vstupné 2 € / 1€ (študenti, dôchodcovia). Môžete využiť aj permanentku za 5 € / 2,50€ (študenti, dôchodcovia).

Podujatie organizuje občianske združenie Berkat Slovensko v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom – RKC Prievidza, kultúrnym centrom Art Point a KaSS Prievidza

Kontaktná osoba: Ivan Sýkora, ivan@berkat.sk

http://berkat.sk http://jedensvet.prievidza.net

Partneri: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Art Point Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi

Hlavné menu