Prázdninové stredy v múzeu

01.08.2012 - 09:00 - 22.08.2012 - 12:00
Tvorivé dielne určené pre všetkých prázdninujúcich škôlkarov a školákov sa budú konať každú stredu počas letných prázdnin od 9.00 h do 12.00 h v priestoroch Hornonitrianskeho múzea

Tohtoročný júnový slnovrat a dni, ktoré mu predchádzali dali aj tým posledným zimomravým citeľne najavo, že k nám v celej svojej majestátnosti dorazilo leto. A k letu tak akosi prirodzene patrí obdobie prázdnin a dovoleniek, čas relaxu a radovánok. Je na každom z nás, ako svoje dni voľna strávi. Či dá prednosť zväzku romantických kníh na pobreží Jadranu, objavovaniu dosiaľ ukrytých krás Oravy, návšteve hudobných a filmových festivalov, rozhodovaniu v neprebernom množstve adrenalínových športov, alebo sa nevdojak bude venovať práci. Najdôležitejšie je, aby ich s odstupom niekoľkých dní či týždňov mohol s pokojným svedomím nazvať oddychom.

Pre tých nerozhodnejších či skromnejších pripravili hornonitrianski múzejníci už piate pokračovanie tvorivých dielní Prázdninové stredy v múzeu. Každú stredu počas letných prázdnin si školáci a študenti, ale i rodičia s deťmi a široká verejnosť môžu prísť odskúšať svoju šikovnosť a dozvedieť sa mnoho zaujímavého o činnosti múzea a o exponátoch z jeho zbierkových fondov.

Po štyri razy v júli a v auguste vždy dopoludnia v čase od 9.00 do 12.00 h sa účastníkom prázdninových aktivít budú venovať niektorí zo zamestnancov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktorí sa postarajú, aby rozprávanie o zbierkových fondoch a poslaní pamäťových inštitúcií nestratilo na zaujímavosti i plynule prešlo k práci s moduritom, prírodnými farbivami, ihlou a niťou, papierovými prútmi, s kamienkami, modelovacou hmotou či koženkou.

Vstupné na jednotlivé podujatia cyklu Prázdninové stredy v múzeu zostáva i v tomto roku  2,- €.

Aktualizácia: Platba kultúrnymi poukazmi do odvolania zrušená!

Svet hračiek - od 1.8.2012, 9:00 do 1.8.2012, 12:00

Rok sa zišiel s rokom a tvorivá prázdninová streda v múzeu bude opäť patriť hračkám. Totiž pokusu o vytvorenie vlastnej pohyblivej hračky, ktorý sa pri minuloročnej aktivite stretol s veľkým záujmom. Nečudo, veď hravá tvorivá práca, ktorej zdarný výsledok poteší nielen samotného autora, ale aj hociktorého užívateľa, by mala byť súčasťou každého edukačného procesu. A mala by nás sprevádzať po celý život, v období detstva, dospelosti i staroby.

Svet hračiek, inšpirovaný starými drevenými hračkami zo zbierok múzea, avšak nenáročný na materiálové zabezpečenie ani pracovný postup, bude hlavným hrdinom a zároveň cieľom piateho podujatia tohtoročného cyklu tvorivých dielní Prázdninové stredy v múzeu určených najmä prázdninujúcim školákom a študentom. Lektori Soňa Beláková a Ján Vingárik doň počas stredajšieho dopoludnia vovedú návštevníkov všetkých vekových kategórií, očaria ich dômyselnou jednoduchosťou predmetov zo zbierkových fondov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, porozprávajú im o poslaní múzejných konzervátorov, ale aj o hračke ako pedagogickom nástroji. Ale potom už naozaj prejdú k sľúbenej tvorivej dielni a spolu s účastníkmi sa pokúsia napodobniť šikovnosť našich predkov. A na tých, ktorým by sa výroba základného modelu zdala príliš jednoduchá, či azda príliš zložitá, čaká postava šikovného cvičenca alebo zábavná gombíková hračka.

Stretneme sa 1. augusta 2012 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9.

Kamenné variácie - od 8.8.2012, 9:00 do 8.8.2012, 12:00

Kameň je základným stavebným materiálom povrchu planéty Zem. Presnejšie povedané ide o horninu, anorganickú prírodninu zloženú z jedného alebo viacerých minerálov. Práve horniny spolu s nerastmi tvoria neživú časť prírody, ktorá ideálne dopĺňaná jej živou zložkou tvorí nekonečný cyklus života. Pri jeho poznávaní človek najčastejšie prichádza do styku s všadeprítomnou flórou a faunou. O to vzácnejšie sú jeho stretnutia s fosílnymi zástupcami rastlín a živočíchov alebo ich odtlačkami. Stačí jediný moment a mladý bádateľ nadobro podľahne čaru skamenelín.

Aktivita Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi pod názvom Kamenné variácie skrýva v sebe v poradí šieste podujatie tohtoročného cyklu tvorivých dielní Prázdninové stredy v múzeu, ktoré hornonitrianski múzejníci pripravujú najmä pre prázdninujúcich školákov a študentov. Lektori Katarína Keratová a Ján Vingárik návštevníkov zoznámia s prácou kurátorky múzejného fondu geológie a prostredníctvom rozprávania a obrazovej prezentácie im odhalia tajomný svet hornín, na ktoré možno bežne natrafiť pri prechádzkach po regióne hornej Nitry, ale aj podoby skamenelín, ktoré pre nich budú inšpiráciou pri modelovaní, maľovaní či pri výrobe dúhových kameňov z oblých riečnych okruhliakov. A že prírodné vedy nie sú len záležitosťou rojkov potvrdí poznanie, že prírodný materiál v zrnitej forme možno s fantáziou využiť na zdobenie niečoho nanajvýš praktického.

Dňa 8. augusta 2012 bude mať v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi opäť po čase hlavné slovo neživá príroda.

15. august 2012

ZAUZLENÉ UMENIE

Tvorba malých umeleckých dielok textilnou technikou makramé

22. august 2012

PRED BRÁNOU ŠKOLY

Tvorba obalov na školské zošity a učebnice

Hlavné menu