Stolička číslo 14 (a iné kúsky od Thoneta): sprievodné podujatie

26.05.2014 - 08:00 - 18.06.2014 - 17:00
Nábytkárska revolúcia a jej nadčasový vplyv na životný štýl Európanov prostredníctvom aktívnej prehliadky výstavy a tvorivej dielne.

Nevyhnutnou súčasťou dejín svetového pokroku je obdobie priemyselnej revolúcie v 18. a najmä v 19. storočí. Jedným z odvetví, ktoré sa na ňom priamo podieľali, bola i výroba spotrebného tovaru a nábytku z ohýbaného dreva. Jej symbolom sa od polovice 19. storočia stala rodinná značka Thonet, ktorá v minulosti pôsobila aj na území hornej Nitry a jej vplyv na životnú úroveň tunajšieho obyvateľstva mal ďalekosiahly a nezvratne pozitívny charakter. Dodnes trvajúca popularita ohýbaného nábytku tkvie v inovatívnej elegancii, ľahkej prenosnosti a cenovej dostupnosti, ale i v dojme hravosti po konštrukčno-estetickej stránke. Práve taká je stolička č. 14 - ideálne skĺbenie všetkých výhod ohýbaných artiklov od Thonetovcov - jedna z hlavných hrdiniek aktuálnej výstavy v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

Výstava s názvom Stolička č. 14 (a iné kúsky od Thoneta), realizovaná v spolupráci s Múzeom regiónu Valašsko vo Vsetíne, ponúka záujemcom jedinečnú príležitosť na jednom mieste vzhliadnuť ucelený výber zo širokej dobovej produkcie tovární firmy Thonet v moravskom Vsetíne a v hornonitrianskych Veľkých Uherciach.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pre učiteľov so žiackymi kolektívmi pripravilo rovnomenné sprievodné podujatie, v úvode ktorého sa zoznámia s výstavou, vhodne motivovaní sa zapoja do riešenia úloh v pracovnom liste a v druhej polovici podujatia budú svoje bezprostredné dojmy a inšpirácie môcť aktívne využiť pri tvorbe miniatúrnych modelov ohýbaného nábytku či iných "tonetovských" výrobkov z drôtu a papierových rúrok.

 

Čas trvania: 60 minút

Optimálny počet žiakov v skupine: do 25

Cieľová skupina: 3. - 9. ročník ZŠ a všetky ročníky SŠ

Vstupné: 1 kultúrny poukaz alebo 1 € za žiaka

 

Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť najmenej dva dni vopred!

Hlavné menu