Učíme sa umeniu: Fauvizmus

26.06.2018 - 16:00 - 18:00
Poďte sa s nami naučiť kresliť a maľovať. Silné kontrasty, žiarivé farby a živé tóny – to je charakteristické pre fauvizmus. Lektorka Mgr. Janka Ficová
  • Fauvizmus (1905-1908) vznikol voľným zoskupením francúzskych maliarov, ktorí sa sformovali okolo Henriho Matisse v roku 1905. Rozpadol sa už po dvoch rokoch. Nebol organizovaným hnutím a umelcov nespájal žiadny umelecký program. Skupina vznikla spojením mladých maliarov s veľmi odlišnými tvorivými povahami a s rôznymi umeleckými názormi. Dôležitým vyjadrovacím a typickým prostriedkom sa pre nich stala jasná, čistá a výrazná farba.
  • Charakteristické boli silné kontrasty, žiarivé farby a živé tóny. Boli presvedčení o tom, že farba a tvary majú vlastný výrazový obsah, existujú nezávisle na prírodnom vzore a treba ich rozvinúť umeleckým stvárnením. Dojem, ktorý v nich vytvárala príroda, bol podľa nich treba vyjadriť šokujúcim maliarskym spôsobom. Vo svojej tvorbe odmietajú perspektívu, priestor a svetlo. Matisse bol presvedčený, že farba a tvary majú vlastný výrazový obsah, ktorý nie je závislý na prírodnom vzore. Svojím umeleckým pojatím dáva prednosť vnútorným obrazovým vzťahom - skutočnosti obrazu.
    (zdroj: internet)
  • Lektorka Mgr. Janka Ficová Vám porozpráva o technikách maľovania, rôznych podobách, ukážky rôznych prevedení, inšpirácie..., o kresbe a maľbe, kompozícii, objeme /svetlo, tieň/, pôsobení farieb a pod.
  • Čo nás čaká? Rozkreslenie a základné techniky. Budete môcť tvoriť buď v kresbe alebo maľbe.
  • Materiál bude zabezpečený zo strany organizátora.
  • Vstupné 2 €
  • Počet účastníkov je limitovaný, prihláste sa na 0901 918 822.

 

Na záver spoločne zhodnotíme krátkou diskusiou naše výsledky.

Prajeme Vám príjemné tvorivé chvíle.

26. 6. 2018 o 16:00 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi, Záhradnícka 19

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Hlavné menu