Vianoce na zámku 2019

Iné akcie
Bojnický zámok
-

Priestory Bojnického zámku sa začiatkom decembra zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. Stane sa tak v rámci príprav podujatia Vianoce na zámku, ktoré každoročne priláka do Bojníc množstvo návštevníkov.


Koncom roka, s príchodom zimného obdobia, sa naši predkovia začínali pripravovať na advent a Vianoce. Ukončovali sa hospodárske práce, pripravovalo sa drevo na kúrenie, upratovali sa domácnosti aj medziľudské vzťahy, poriadali sa páračky a priadky. Vianoce sa zvykli tráviť v duchu tradícií a ľudových zvykov. Príchod Vianoc sa spájal aj s mágiou svätej Barbory a svätej Lucie. Tesne pred sviatkami sa domácnosti rozvoňali korením a gazdiné začali piecť sladké oblátky a medovníky. Časť tejto atmosféry sa návštevníkom pokúsi vďaka vianočným prehliadkam zámku sprostredkovať aj bojnické zámocké múzeu.


Oficiálne sa Vianoce na zámku začnú už na Mikuláša, kedy si detskí návštevníci budú môcť z prehliadky odniesť sladký mikulášsky balíček. Sladké prekvapenie v podobe napolitánok a medovníkov bude pripravené aj pre ostatných detských návštevníkov až do samotných Vianoc.


K atmosfére tohtoročných Vianoc na zámku prispejú aj zdravotne a sociálne znevýhodnené deti, ktoré vyzdobia vybrané časti zámku vlastnoručne pripravenými obrazmi a dekoráciami.

Voňavé ihličie, vianočné dekorácie, slávnostne prestreté stoly, mihotavé svetlá sviec ... to všetko čaká na návštevníkov v termíne od 6.12.2019 do 5.1.2020. Zámok bude počas tohto obdobia otvorený denne okrem pondelkov a termínov 24.12.2019, 25.12.2019 a 1.1.2020.

Foto zdroj: SNM - Múzeum BOJNICE

Odporúčané akcie