Za poznaním sveta – Arménsko, Náhorný Karabach

22.10.2013 - 17:00 - 19:00
Cyklus cestovateľských rozprávaní. Na úvod novej sezóny a celkovo siedmykrát, s Marcelom Šurkom o Arménsku a Náhornom Karabachu.

Po plánovanej letnej prestávke sa priaznivci poznávania zaujímavých zákutí modrej planéty môžu opäť tešiť na cestovateľské večery v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Najbližšie spolu s cestovateľom Marcelom Šurkom "navštívime" jedinečné Arménsko a nepokojný Náhorný Karabach.

Rozlohou neveľká kaukazská krajina (29 800 km2) sa záujemcom predstaví v plnej kráse svojej rozmanitosti. Z prírodných dominánt bližšie ukáže sopečné vrchy, vrátane najvyššieho vrchu Aragac (4090 m n. m.), jazerá i hlboké údolia, zo starobylej kultúry mestá (najmä hlavné mesto Jerevan), stáročné kláštory (Tatev a iné) a niektoré z množstva zvykov sčasti zhmotnených v bezkonkurenčnej arménskej dobrosrdečnosti a pohostinnosti.

Ani oprávnený obdiv nad toľkými pozitívami však nedokáže zotrieť stopy po krvavých konfliktoch, ktoré v minulom storočí otriasli tisícročnými základmi arménskeho štátu a Arménmi samotnými. Pohľady, slová i chvíľkové ticho sa preto sústredia aj na vojnu s Azerbajdžanom o sporné územie Náhorného Karabachu. Jej doposiaľ viditeľné dôsledky odvážny cestovateľ nepozoroval spoza hraníc, ale ich na vlastné oči uzrel priamo na mieste činu, v prostredí svetom neuznanej Náhornej karabašskej republiky. Navštívil hlavné mesto krajiny Stepanakert i vyľudnené zakázané pásmo. Až potvrdená prítomnosť a aktivita azerbajdžanských ostreľovačov ho odradila od úmyslu vystúpiť na Mount Mrav (3340 m n. m.), najvyššiu horu Náhorného Karabachu.

Veríme, že obdivovateľov Zeme a kultúrnej rôznorodosti jej obyvateľov už niekoľko úvodných informácií dostatočne motivovalo k túžbe dozvedieť sa viac o októbrovom cieli podujatia Za poznaním sveta. Ak ste jedným z nich, potom sa vám v utorok 22. októbra 2013 o 17.00 h určite oplatí navštíviť priestory Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9.

Hlavné menu