Za poznaním sveta: Mjanmarsko (Barma)

Iné akcie

Mjanmarsko, jedna z najkrajších krajín Ázie, moderným svetom takmer neporušená, je pre obrovské množstvo nádherných kultúrnych pamiatok označovaná ako „Zlatá krajina" či „krajina zlata". Pred celým svetom zahalená rúškom tajomna však prekvapí neuveriteľne milým a priateľským obyvateľstvom.

Krajina, do roku 1989 (na Slovensku do roku 1996, ale v podstate až dodnes) známa pod menom Barma, patrila začiatkom 20. storočia k jednej z najbohatších anglických kolónií. Dnes je zaradená medzi päť najchudobnejších krajín sveta, a pritom v kultúrnych pamiatkach Mjanmarska spočíva viac zlata ako vo všetkých britských bankách dohromady.

Všadeprítomné pagody, stojaci, sediaci, ležiaci Budhovia, omamné vône vonných tyčiniek, meditujúci mnísi - budhizmus sa v Mjanmarsku prejavuje v myslení, kultúre aj v umení.

Zaujíma vás, prečo má v Mjanmarsku týždeň osem dní, prečo je časový posun oproti susedným krajinám 30 minút, prečo majú Barmania narodeniny každý týždeň, prečo muži nosia sukne namiesto nohavíc, prečo majú ženy a deti tváre pomaľované bielou farbou, prečo si Barmania prenášajú peniaze v igelitových taškách, prečo sa lodičky na jazere Inle veslujú nohou, prečo už hlavným mestom nie je Rangún, prečo mesto Mandalaj pripomína New York, prečo je Bagan považovaný za najspirituálnejšie barmské mesto, a prečo aj turisti chodia väčšinu času v Barme bosí?

V tom prípade vás v utorok 4. decembra 2012 o 17. hodine srdečne pozývame do priestorov Hornonitrianskeho múzea, kde o fascinujúcom a tajuplnom Mjanmarsku (Barme), jeho kultúrnych pokladoch, obyvateľoch a prírodných scenériách porozpráva cestovateľka a fotografka Ing. Stanislava Mackovčáková.

Odporúčané akcie