Zbohom zima, vitaj jar!

31.03.2014 - 08:00 - 04.04.2014 - 17:00
Zaistenie odchodu obávaného a skorého nástupu životodarného obdobia roka vo zvykoch ľudu. Rozprávanie s tvorivou dielňou.

Poslednú fázu zimy na Slovensku oddávna až do polovice 20. storočia sprevádzalo túžobné očakávanie jari. Podobnú nedočkavosť vidieť u väčšiny populácie ešte aj dnes, na rozdiel od minulosti však už nie je bezprostredne motivovaná potrebou prežitia závislou od víťazstva slnka, tepla a s nimi spojeného života nad nevľúdnym chladom a číhajúcou smrťou.

Tento rok sa zdá, že jar so zimou nemá veľa práce a vyhrá bez námahy. Pranostiky nám však pripomínajú, že jej víťazoslávny príchod sa ešte vždy môže skomplikovať. Stačí si len spomenúť na známych zamrznutých svätých, ktorí sa zimným chladom vyhrážajú ešte aj v máji. Aby sme predišli takýmto nežiaducim zvratom, je podľa našich predkov potrebné vykonať niektoré dôležité obradné úkony.

Z tých len málokto nepozná vynášanie Moreny, ktoré však malo v jednotlivých oblastiach Slovenska rôzne podoby. Spoločný základ dopĺňali rozmanité čiastkové zvyky, z ktorých sa niektoré v mnohých regiónoch stali významnou či dokonca rovnocennou súčasťou najznámejšej jarnej ceremónie.

Tak ako sa mohli líšiť jednotlivé súčasti obradu, líšil sa aj vzhľad figurín, predstavujúcich staroslovanskú bohyňu smrti. Podobné si boli kvôli použitiu rovnakých dostupných materiálov, iné vďaka jedinečnej fantázii tvorcov. Návštevníci podujatia Zbohom zima, vitaj jar!, ktoré sa v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi uskutoční v termíne od 31. marca do 4. apríla 2014, sa v rozprávaní dozvedia viaceré zaujímavé podrobnosti o zvykoch nerozlučne spätých s kľúčovým prelomom ročných období a následne samostatne alebo vo vzájomnej spolupráci uplatnia fantáziu pri tvorbe tradíciám vyhovujúcej, no pritom originálnej podoby Moreny a snáď ešte čohosi, o čom dosiaľ zrejme vôbec nepočuli...

 

Predpokladaná dĺžka programu: 60 minút

Optimálny počet žiakov v skupine: do 25

Cieľová skupina: vyššie ročníky MŠ, všetky ročníky ZŠ

Vstupné: 1 kultúrny poukaz alebo 1 € za žiaka

 

Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť najmenej dva dni vopred!

Hlavné menu