Zóna bez peňazí Prievidza

Iné akcie
Podkrovie F5
6.4.2013 - 12:00

Pokiaľ máte doma pekné veci, ktoré nepotrebujete, môžete nimi potešiť niekoho iného a zároveň si spraviť radosť inými vecami. Zóna bez peňazí podporuje medzi ľuďmi kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému. Ak prestaneme riešiť peňažnú hodnotu a začneme si pomáhať tak, že jeden druhému robíme láskavosť, budú uspokojené časom všetky potreby prostredníctvom vzájomnej pomoci.

Tešíme sa na vás! :)

Mestá, v ktorých prebehne Zóna bez peňazí sú nasledovné:
Bratislava, Modra, Pezinok, Trnava, Myjava, Trenčín, Topoľčany, Piešťany, Prievidza, Zaježová, Banská Bystrica, Dolný Kubín, Ružomberok, Rimavská Sobota, Žilina, Košice a Prešov.

ZÓNA BEZ PEŇAZÍ alebo BÁRTROVÝ TRH

Povzbudiť medzi ľuďmi kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému. Nepotrebujeme všetko vlastniť a pokiaľ nám už veci neslúžia, alebo sme sa ich nasýtili, môžeme ich vymeniť poprípade rovno darovať. Rovnako je však možné vymieňať i služby a zručnosti, myšlienky.

PREČO DAROVAŤ
Prichádzame s tým, že darujeme s čistým srdcom a možno si niečo vyberieme na výmenu. Ak nie dnes, tak inokedy. Darovanie povzbudzuje spolupatričnosť medzi ľuďmi, zoznamuje ich a tvorí vzťahy - najmä darovanie neanonymné.

PREČO VYMIEŇAŤ
Pretože ak jeden druhému urobíme láskavosť prostredníctvom služby, netreba platiť peniazmi a všetci pokryjeme to, čo potrebujeme urobiť.

Napríklad: robím verejné semináre, ale nie vždy ľudia na ne majú finančné prostriedky, hoci by radi prišli. Chlapík, ktorý rozumie PC, mi urobí bezplatne servis a ja ho za to pozvem bezplatne na tému, ktorá ho zaujíma.

Alebo potrebujem vymaľovať izbu, ale človek, ktorý to vie robiť, nemá o seminár záujem., ale potrebuje dobrého stolára. Prostredníctvom Zóny bez peňazí nájdeme takú službu a pre stolára zasa to, čo potrebuje on – napríklad kilo paradajok z domácej produkcie. Ak prestaneme riešiť hodnotu – peňažnú hodnotu, ale začneme si pomáhať, budú uspokojené časom všetky potreby prostredníctvom vzájomnej pomoci.

ČO DAROVAŤ A VYMIEŇAŤ
Všetko. Od suvenírov, kníh, CD, DVD, oblečenia, doplnkov, šperkov, nábytku, potravín, cez hračky až po služby.

Podstatné je, aby bol predmet funkčný a aby ste sa za neho vedeli postaviť – že ho chcete darovať (aby to nebol nejaký odpad, ktorého sa chcú ľudia zbaviť)

AKO TO PREBIEHA
Dôležité je darovanie a výmena prebiehali na fyzickom mieste, nielen na internete, pretože sa treba vrátiť k osobnej komunikácii, zažiť radosť obdarovaného i darcu alebo človeka, ktorý našiel službu, ktorú potrebuje, jednoducho obnovovať dobrú komunikáciu a ľudskosť medzi ľuďmi.

Ten, kto priniesol vec na darovanie ju v Zóne bez peňazí vystaví na stole alebo deke. Pokiaľ si nájde svojho nového majiteľa - podaruje ju, pokiaľ nie - odnesie si ju späť domov. Takisto ten, kto daroval, si môže niečo vybrať na výmenu, nemusí to byť nevyhnutne u človeka, ktorého obdaroval. Pokiaľ si nenájde v daný deň niečo na výmenu, nájde si to nabudúce. Služby je možné zdieľať pomocou jednoducho vyrobených plagátikov, kto čo vie a ponúka. Stačí ich mať vystavené na informačnej tabuli alebo u seba pri predmetoch. Nič zložité, ani nákladné. Ľudia budú chodiť, pozerať sa, rozprávať sa a dohody sa vyvinú samé medzi sebou spontánne.

Odporúčané akcie