Dom

Žáner:
08.08.2012 - 21:00
Dom je celovečerný debut mladej slovenskej scenáristky a režisérky Zuzany Liovej, intímna dráma vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií.

Film začal svoju cestu k divákom vo februári 2011 na prestížnom filmovom festivale Berlinale, a odvtedy bol uvedený a ocenený na mnohých medzinárodných filmových festivaloch vo svete. Zaujal výrazne aj doma, kde získal významné ocenenia: Český len 2012 pre T. Medveckú za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, a šesť slovenských národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepší film.

Zuzana Liová (1977) vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Pracovala ako dramaturgička pre Slovenskú televíziu, ako scenáristka sa podieľala na viacerých obľúbených televíznych seriáloch (Ordinácia v ružovej záhrade, Mesto tieňov) a na televíznom filme Obvinenie. Nakrútila krátke dokumentárne filmy Slečna Mária a Paľko. Autorský debutovala televíznym filmom Ticho (2005). Dom je jej celovečerný debut pre kiná. Na scenári pracovala takmer deväť rokov, a už počas jeho tvorby zaň získala niekoľko medzinárodných ocenení.

Scenár a réžia: Zuzana Liová

Hrajú: Miroslav Krobot, Judit Bárdos, Taťjana Medvecká, Marián Mitaš

Dom (Dům), Česko / Slovensko, 2011, 100 min.

Film na csfd.cz

Hlavné menu