Slovensko 2.0

Žáner:
16.04.2014 - 18:00
Dvadsať rokov existencie Slovenska očami desiatich slovenských filmových tvorcov.
Réžia: Iveta Grófová, Juraj Herz, Martin Šulík, Miro Jelok
Hrajú: Milan Lasica, Emília Vášáryová, Róbert Jakab, Tomáš Krčméry
Premiéra: 10. apríl 2014
Dĺžka: 112 minút
Žáner: Dokument

Čo je to “Slovensko“? Ako vysvetliť tento pojem neznámemu cudzincovi či návštevníkovi? Aký je genetický a programovací kód softvéru pojmu “Slovensko“? Ako sa používa a ako sa mení v horizonte posledných 20 rokov?

Slovensko 2.0 je mozaikou 10 rôznych krátkych filmov (hraný, animovaný, dokumentárny, experimentálny film), ktoré reflektujú dvadsať rokov existencie Slovenska očami desiatich slovenských režisérov - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tieto režisérske osobnosti predstavujú široké generačné, názorové a žánrové spektrum a podávajú spoločensko‐kritickú a umeleckú reflexiu súčasnej slovenskej situácie a národných dejín posledného storočia.

Slovensko ako jedna z najmladších krajín v Európe, oslávila v roku 2013 dvadsať rokov štátnej samostatnosti. Moderná história našej krajiny je plná náhlych zmien, dramatických udalostí, striedania štátoprávnych systémov a politických režimov, a práve tento filmový projekt otvára množstvo kontroverzných tém a pripomína v spoločnosti doposiaľ nereflektované udalosti. Dvadsať rokov prvého demokratického štátu Slovákov je dobrou príležitosťou pre rôzne typy reflexií, zamyslení, úvah a bilancovaní. V oblasti filmu je takáto príležitosť o to významnejšia, že krátka história slovenského filmu samostatnej éry priniesla doposiaľ skôr ojedinelé umelecké počiny než komplexný prúd kinematografie, ktorý by sa slobodne vyjadroval k udalostiam, hýbajúcim spoločnosťou.

Slovensko 2.0 predstavuje unikátnu umeleckú reflexiu moderných dejín krajiny a zároveň reflexiu slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

Originál

od 12 rokov

http://www.csfd.cz/film/367604-slovensko-2-0/videa/

http://www.24hod.sk/modre-hory-nahrali-piesen-nepokoj-k-filmu-slovensko-2-0-cl279553.html

Hlavné menu