SOBOTA - festival Jeden svet

Žáner:
16.03.2013 - 10:00 - 21:30

Mŕtva trať

Šimon Špidla / Česká republika / 2011 / 52 min.

Železnica Salechard–Igarka o dĺžke 1200 kilometrov mala spojovať Jenisej s Obom. Takzvaná Transpolárna magistrála viedla neobývanými končinami pozdĺž severného polárneho kruhu. Stavala sa v rokoch 1947–1953 na priamy rozkaz Stalina a ako hlavná pracovná sila tu boli využití, tak ako na podobných stavbách v Sovietskom zväze, väzni gulagu. Film Šimona Špidlu začína v Krasnojarsku, mieste, odkiaľ sa väzni vydali na dvojtýždennú plavbu po Jeniseji na ďaleký sever. Hrôzy života v lágri a otrocké práce v extrémnych podmienkach Špidla dokumentuje minimalistickým filmovým štýlom. Starostlivo dávkované svedectvá pamätníkov zaznievajú v záberoch majestátnej rieky a doplňuje ich lágrový slang, ktorý odráža realitu sovietskeho systému využívajúceho nútenú prácu. Zvyšky trate aj lágrov pohltených tajgou potom hovoria samé za seba.

SOBOTA | 10:00

http://www.csfd.cz/film/303047-mrtva-trat/

El Medico

Daniel Fridell / Švédsko, Estónsko, Fínsko, Maďarsko, Kuba / 2011 / 85 min.

Švédsky producent Michel natáča na Kube svoje piesne a zároveň vyhľadáva miestne talenty, ktorým chce produkovať hudbu určenú na export a prispôsobenú stereotypom, ktoré o Kube panujú. Kubánsky reggaeton prekvitá a mladý rapper El Medico je jeho novým favoritom. El Medico, ako napovedá jeho umelecký pseudonym, skutočným menom ale Raynier Casamayor Griñán, je lekárom. Podľa matky, ktorá je oddanou komunistkou, vďačí revolúcii za to, že mohol odbor vyštudovať a mal by dlh revolúcii splatiť. Po tom, čo zaujme vydavateľstvo Warner v Španielsku a má tam odísť na promo turné, musí na cestu získať dovolenie od matky aj ministerstva zdravotníctva. Počas plánovania cesty za úspechom sa stretáva nielen s nesúhlasom rodiny a byrokratickými prekážkami kladenými režimom, ale prekvapivo aj s Michelom a jeho víziou toho, čo hudbu predáva. El Medico svoju tvorbu chápe ako vyjadrenie kubánskych hodnôt a tradícií, Michelovi ide len o komerčný úspech. Film Daniela Fridella ale vykresľuje tiež realitu súčasnej Kuby, kde komunizmus ostentatívne pohŕda konzumnou kultúrou a peniazmi, a tým z nich robí objekt posadnutosti.

SOBOTA | 11:00

http://www.csfd.cz/film/313266-el-medico/

0800 800 818

Marcel Pázman / Slovensko / 2011 / 29 min.

Obchod s ľuďmi je popri obchode s drogami a so zbraňami jedným z najvýnosnejších nelegálnych obchodov na svete. Pre obchodníkov je to biznis ako ktorýkoľvek iný - jediným rozdielom je, že tovarom sú ľudia. Obchodníci ich zneužívajú, vykorisťujú a nútia rôznymi – i neľudskými spôsobmi a prostriedkami – len aby na nich zarobili. Metódy obchodníkov sú čoraz sofistikovanejšie a spôsoby získavania nových obetí čoraz zákernejšie. Do pasce obchodníkov s ľuďmi môže padnúť ktokoľvek z nás. Odhaduje sa, že len v Európe sa stane obeťami obchodovania s ľuďmi každoročne 250 tisíc ľudí. Film predstavuje tento akútny problém našej spoločnosti na reálnych príbehoch reálnych ľudí. O svojich osudoch hovoria obete – muž nútený žobrať v Taliansku, žena donútená pracovať bez mzdy v Anglicku, muž vykorisťovaný na stavbe v Anglicku a žena donútená pracovať v sexbiznise vo Švajčiarsku. Aké ľahké je spadnúť do osídiel obchodníkov s ľuďmi, by mohli rozprávať ďalší, ktorí uverili fiktívnej pracovnej agentúre. Film vznikol s finančnou podporu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, Audiovizuálneho fondu, Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v Slovenskej republike.

SOBOTA | 12:30

http://www.csfd.cz/film/315585-0800-800-818-linka-pomoci/

Telo a duša

Matthieu Bron / Mozambik / 2011 / 54 min.

Film Telo a duša rozpráva inšpirujúce príbehy troch mladých Mozambičanov s fyzickým postihnutím, ktorí žijú na predmestí hlavného mesta Maputo. Viktória prenáša sebaúctu, ktorú získala vzdelaním, na ďalšie ženy s postihnutím zorganizovaním módnej prehliadky; Mariana využíva svoju energiu na vytváranie užitočných priateľstiev a prekonávanie architektonických bariér mesta a Vasco neformálne podniká ako opravár obuvi. Film získal niekoľko medzinárodných ocenení.

SOBOTA | 13:00

http://www.csfd.cz/film/330261-body-and-soul/

Od Fica do Fica

Zuzana Piussi / Slovensko / 2012 / 82 min.

Nový dokument Zuzany Piussi mapuje obdobie dvoch rokov – od volieb do volieb. Film sa začína v období pred voľbami v roku 2010. Apatia v spoločnosti naznačovala opätovné víťazstvo Smeru vo voľbách. Vďaka nečakanému víťazstvu pravice vznikla koalícia, ktorá svojím zložením naznačovala, že jej spoločné vládnutie nebude ľahké. Prvý naozaj vážny rozkol mal preveriť jej súdržnosť. A vláda sa rozpadla. Otázka eurovalu rozdelila nielen koalíciu, ale aj spoločnosť. Na svetlo začali vychádzať závažné kauzy a nové predvolebné obdobie bolo poznamenané kauzou Gorila. Film je mozaikou rýchlo sa meniacich názorov politikov, káuz a pozadia politiky, ktorá vypovedá o dnešnom stave spoločnosti.

SOBOTA | 14:00

http://www.csfd.cz/film/329191-od-fica-do-fica/

Happy

Roco Belic / USA / 2011 / 75 min.

Čo vás robí šťastnými? Peniaze? Deti a rodina? Vaša práca? Žijete v spoločnosti, ktorá si váži a podporuje šťastie a spokojnosť? Nachádzame sa uprostred revolúcie šťastia? Roko Belic, režisér filmu nominovaného na Oscara „Genghis Blues“ teraz prichádza s filmom Happy, v ktorom sa snaží nájsť odpovede na tieto otázky. Film nás prevedie od riek v Lousiane po púsť v Namíbii, z pláži v Brazílii do japonskej dediny Okinawa a odhalí tajomstvá našej najcennejšej emócie.

SOBOTA 16:00

http://www.csfd.cz/film/312041-happy/videa/?type=1

Mons. Róbert Bezák

Vyrastal v Prievidzi, v roku 2009 bol vysvätený za najmladšieho slovenského arcibiskupa. „Ja som vyrastal s Beatles, Deep Purple a inými skupinami. Ak teda prinesiem trochu mladíckeho ducha, to ma len poteší,“ poznamenal vtedy. Jeho odvolanie z Trnavskej arcidiecézy po troch rokoch pôsobenia vyvolalo medzi veriacimi aj širšou verejnosťou vlnu reakcií. V súčasnosti publikuje úvahy a zamyslenia v časopise .týždeň a podieľa sa na relácii televízie TA3 o pôstnom období.

17:15

http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-s-arcibiskupom-bezakom.html

Arcibiskup s ľudskou tvárou

Režie: Petr Minařík / Česko / 52 min.

Portrét neobyčejného muže v obyčejném světě; zázrak se odkládá, trest přichází hned.
Scénář filmu utvářely z velké části okolnosti, které od začátku roku 2012 kolem trnavské arcidiecéze probíhaly. Bezák svojí bezprostředností oslovuje lidi napříč generacemi, dokáže jednoduše formulovat závažná poselství a je trnem v oku hierarchii vlastní katolické církve. Proč? Možná proto, že svou schopností předávat zprávu evangelia překonává své souputníky v církvi. 2. července 2012 je arcibiskup Bezák odvolán, což je bezprecedentní krok v dějinách katolické církve v celé střední Evropě. Nejsou uvedeny žádné důvody, protistrana mlčí. Pokus o lidskou tvář církve narazil na stereotypní mechanismy, podle kterých církev nejen jedná, ale v i uvažuje. Příběh Róberta Bezáka, teď již emeritního arcibiskupa, tím ovšem nekončí.

SOBOTA | 19:00

http://www.csfd.cz/film/330469-arcibiskup-s-lidskou-tvari/

Cigáni idú do volieb

Jaro Vojtek / Slovensko / 2012 / 72 min.

Má rómsky aktivista Vlado Sendrei a jeho cigánsky volebný tím šancu uspieť v „bielej“ spoločnosti?! Napriek školeniu odborníka z americkej nadácie zažívame neuveriteľne živelnú predvolebnú kampaň, tragikomické situácie i expedíciu do rómskych ghiet na okraji spoločnosti. V intímnej spovedi Jana, Vladova žena, otvorene tvrdí, že jej muž svojimi aktivitami len uteká od rodiny, od rómskych hodnôt a konflikt medzi nimi sa vyhrocuje. A deň Dé – deň volieb prevráti emócie rómskeho volebného tímu celkom naruby. V novom filme Jara Vojteka klamú všetci, iba u cigánskej veštici sa dozviete pravdu!

SOBOTA | 20:00

http://www.csfd.cz/film/303056-cikani-jdou-do-voleb/

Hlavné menu