Utorok - festival Jeden svet

12.03.2013 - 16:00 - 20:00

Fallega 2011

Rafik Omrani / Tunisko / 2011 / 52 min.

Prvým miestom, kde sa zišli demonštranti v arabskom svete, aby požadovali demokraciu a koniec diktátorov, bolo tuniské námestie Kasba. K dlhodobému obsadeniu Kasby došlo až po úteku prezidenta Ben Alího. Mnohí sa vtedy uspokojili so zvrhnutím diktátora a priali si upokojenie situácie. Ti, ktorí počas prvej vlny demonštrácií riskovali život, však požadovali skutočnú zmenu: odstúpenie vlády a slobodné voľby. Vtedy začala ďalšia revolúcia, obrátená proti samotnému režimu. V hlavnom meste Tunisu sa zišli mladí ľudia zo všetkých kútov Tuniska a obsadili námestie na viac než mesiac. Dokument sa točil v období, kedy šance na úspech boli neisté a polícia sa uchyľovala k násiliu. Autor Rafik Omrani nezaznamenáva chronológiu protestov, ale snaží sa zachytiť ich atmosféru. Počúva protestujúcich a zbiera momenty z revolúcie: vrelé prejavy a chladné noci, spoločné jedlá a konflikty s políciou. Melancholickým pohľadom ukazuje premeny revolučného námestia: od okamihov pospolitosti a spoločných demonštrácií po pocit rozdelenia a neúspechu.

16:00

Happy

Roco Belic / USA / 2011 / 75 min.

Čo vás robí šťastnými? Peniaze? Deti a rodina? Vaša práca? Žijete v spoločnosti, ktorá si váži a podporuje šťastie a spokojnosť? Nachádzame sa uprostred revolúcie šťastia? Roko Belic, režisér filmu nominovaného na Oscara „Genghis Blues“ teraz prichádza s filmom Happy, v ktorom sa snaží nájsť odpovede na tieto otázky. Film nás prevedie od riek v Lousiane po púsť v Namíbii, z pláži v Brazílii do japonskej dediny Okinawa a odhalí tajomstvá našej najcennejšej emócie.

http://www.csfd.cz/film/312041-happy/videa/?type=

17:00

Tomáš Gríger

Pochádza z Handlovej, počas štúdií strategického manažmentu začal nový život v Londýne. Jedným z jeho snov bola červená Vespa. O niekoľko rokov mal Tomáš rozbehnutú kariéru v marketingu a svoju červenú Vespu. Väčšinou ju používal na dochádzanie do práce, niekedy aj 60 km denne skrz celé mesto. Ale cez voľné dni utekali do polí a do hôr...

 

PREZENTÁCIA FOTIEK A DISKUSIA po filme Happy vo festivalový utorok od 18:00

http://viamalina.com/

18:00

Loď nádeje

Ladislav Kaboš / Slovensko / 2011 / 26 min.

Slovenský reportér sprevádza loď s humanitárnou pomocou určenou pre líbyjskú Misuratu. Prístavné mesto Misurata bolo dejiskom najťažších bojov a rybárska loď z Malty pre ňu pol roka predstavovala jedno z mála spojení so svetom. Rozhovory na palube odkrývajú spontánne vytvorenú sieť líbyjských dobrovoľníkov z Misuraty, ale aj ich európskych priateľov, ktorí sa vydali na cestu, aby podporili boj Líbyjcov za slobodu. Jedno zo svedectiev o solidarite poskytuje aj slovenská zdravotná sestra, ktorá sa na lodi vracia do bydliska svojej líbyjskej rodiny. Reportáž popisuje priebeh obrany Misuraty, sleduje príjazd lode s pomocou do oslobodeného mesta aj tiahnutie povstalcov na Kaddáfího útočisko v Syrte. Reportér nachádza v Líbyi radosť z oslobodenia, aj keď skalenú krvavou cenou, ktorú bolo treba zaplatiť.

http://www.csfd.cz/film/307905-al-entisar-lod-nadeje/

19:15

Keď sa rúbe les

Marshall Curry, Sam Cullman / USA / 2011 / 85 min.

Pojem environmentálny či ekologický terorizmus sa začiatkom 21. storočia stal súčasťou mediálneho slovníka. Súhrnne sú ním označované činy radikálnych aktivistov, ktorí v snahe o ochranu životného prostredia prekročia spoločensky prijateľnú hranicu. Dokument Keď sa rúbe les prináša osobný príbeh amerického aktivistu Daniela McGowena, ktorý sa v rámci radikálnej organizácie Earth Liberation Front podieľal po roku 2000 na prípadoch podpaľačstva na mnohých miestach USA. Film popisuje prerod nekonformných ochrancov prírody z organizátorov demonštrácií a pasívneho odporu na aktívnych násilných bojovníkov proti symbolom devastácie životného prostredia. Zaujímavým spôsobom pracuje s dilemou, aké prostriedky sú v boji za vyššie ciele, prekračujúce konzumné hodnoty dnešného sveta, ešte spoločensky prijateľné. Na pozadí príbehu starnúceho Daniela, prežívajúceho svoju životnú katarziu spojenú s trestom za divoké roky, je snímka tiež veľmi pútavou sondou do vnútra hnutia a skupín, ktoré na začiatku storočia organizovali násilné protesty proti korporáciám a medzinárodným finančným inštitúciám. Film sa v roku 2012 dostal do najužšej nominácie na Oscara.

http://www.csfd.cz/film/294809-kdyz-se-kaci-les/

20:00

Hlavné menu