Legendy Novembra: oslava slobôd

Kino
Art point Prievidza
16.11.2012 - 17:00

Sloboda spojená so zodpovednosťou, to je každodenná vec v demokratickej spoločnosti. Raz za rok je však dôležité sa znovu obrátiť späť a reflektovať udalosti nie až tak minulé. Projekcia dvoch dokumentárnych filmov, ktoré sa rôznym spôsobom vracajú k Novembru 1989, chce Prievidzi pripomenúť, prečo je 17. november sviatkom, aký treba oslavovať bez ohľadu na to, či pripadá na sobotu.

>>> Evoluce 4 z revoluce: Michael Kocáb / Česko / Pavel Koutecký, Jan Šik

l / 2010 / 57min
Michael Kocáb je politik aj hudobník. Umelec aktívny vo verejnom živote v minulosti aj dnes. Dokument o ňom je zo štvordielnej série Evoluce 4 z revoluce režiséra Pavla Kouteckého, ktorá bola dokončená Janom Šiklom. Všetky portréty protagonistov nežnej revolúcie zachytávajú 20 rokov ich života. (začiatok 17:00)

>>> krylovský recitál Milana Antola (začiatok 18:30)

>>> Muži revolúcie / Zuzana Piussi / Slovensko / 2011 / 65min
Dokumentárna snímka Zuzany Piussi je mozaikou subjektívnych pohľadov priamych účastníkov a protagonistov Nežnej revolúcie. V snímke sa Piussi rozhodla pátrať v pamätiach mužov, ktorí zohrali významnú úlohu v nových dejinách našej krajiny a prostredníctvom ich osobného pohľadu na udalosti pred, počas a po roku 1989, až po prvé voľby v roku 1990 prináša neštandardný obraz revolučných zmien ako boli vnímané vtedy a dnes. Po dvadsiatich dvoch rokoch sa Piussi pokúsila zozbierať čo najširšie spektrum výpovedí a odmýtizovať udalosti novembra 1989. Vystupujú Fedor Gál, Ján Budaj či Vladimír Mečiar. (začiatok 19:00)

Odporúčané akcie