Medzi vrstvami - premiéra filmu

Kino
Art point Prievidza
28.12.2013 - 20:00

Spomienka je viac než len pocit. Je ako svetlo, ktoré presvitá cez viečka, kým driememe vo vlaku.

Slovensko, Francúzsko / 2013 / 16min. / Vanda Mesiariková

Film o traumách, snoch, vášni a klopote vagóna na koľajniciach. Do idúceho vlaku nastupuje minulosť, ktorej nezáleží na ničom. Vráti pocity a miesta, ktoré sú dnes dávno opustené. Útlak v škole minulého režimu, najzásadnejšia láska a najkrajší z letných dní. Všetko nás doviezlo tam, kde sme dnes, aj keď to chceme poprieť prísnosťou. Minulosť sa vracia a tiká rýchlejšie ako dnešok.

PRIEVIDZA. Horizont sa preklápa z jednaj strany na druhú a krajina za oknami vlaku ubieha. Hlavná hrdinka číta kvíz v časopise. Je viac vášnivá, racionálna alebo ani jedno? Krátky film Medzi vrstvami, ktorý sa takto začína, bude mať premiéru v Art Pointe (Kino Baník) už 28. decembra 2013.

Režisérsky debut Vandy Mesiarikovej spája dohromady ľudí, ktorí majú spoločné to, že pochádzajú z Prievidze – a väčšinou tu už nežijú. Je to prípad kameramana Braňa Gilana a divadelnej režisérky Slávy Daubnerovej. Výsledkom je kompaktný film, ktorý sa pohybuje na hranici minulosti a prítomnosti, má silu vyvolať aj vaše vlastné spomienky.

Na začiatku jeho vzniku nebol príbeh, ale miesta. „Námet filmu vznikol, keď sme chodili fotiť opustené miesta na Slovensku. Dnes nefunkčné zabudnuté zariadenia, ktoré stále dýchajú. Predstavovali sme si rôzne príbehy, ktoré sa v nich odohrávali, príbehy ľudí, ktorí tam zažívali prvé lásky, šťastia a nešťastia,“ vysvetľuje vznik filmu režisérka Vanda Mesiariková.

Samotný film bol ale malou produkčnou výzvou. Ani jeden z autorov nemohol celé natáčanie zaplatiť. „Preto sme radi, že sme boli podporení v rámci programu Think Big,“ vysvetľuje Veronika Ľahká. K tomu sa pridalo pár ďalších partnerov a film sa mohol realizovať. Kľúčový bol prenájom jedného vagónu vlaku na trase Prievidza – Nové Zámky, ktorý tvorí rámec filmu.

„Samotné natáčanie trvalo tri dni a jednu noc k tomu. Bola to šialená roadmovie, pri ktorej sme pracovali od skorého rána až do neskorej noci a neustále sme sa premiestňovali,“ objasňuje režisérka Vanda Mesiariková.

Na konci road movie je krátky film o kúpalisku, láske a cestovaní vlakom, ktorý spríjemní svojou svetelnosťou šero zimy. Každý divák má možnosť vidieť svoju minulosť a prejsť sa po dnes opustených priestoroch ako napríklad kúpele Korytnica.

Réžia: Vanda Mesiariková
Produkcia: Vanda Mesiariková
Kamera: Braňo Gilan
Strih: Braňo Gilan, Valeri Hudba: Dead Janitor Námet: Vanda Mesiariková Scénar: Vanda Mesiariková, Alenka Sabúchová Texty: Alenka Sabúchová, Vanda Rozenbergová, Pavel Graus Hrali: Slava Daubnerová, Maja Danadová, Eva Priečková, Vladimír Štrbík, Daniel Píš, Tomáš Pekár, Maxim Rozenberg, Alexej Matlovič, Patrícia Gyenesová, František Vráb ml. Hlasy: Slava Daubnerová, Maxim Rozenberg, Tomáš Pekár Asistent kameramana: Patrícia Gyenesová, František Vráb ml. Vizáž: Martina Eliášová Film vznikol vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko a v spolupráci s Nadáciou Ekopolis v rámci projektu Think Big. ©2013

Video: Trailer k filmu Medzi vrstvami

Odporúčané akcie