PIATOK - festival Jeden svet

Kino
Kultúrny dom Prievidza - KaSS
15.3.2013 - 16:00

Príbeh Ani Nii Shobo

Matej Kubicar / Slovensko / 2012 / 64 min.

Dokument gitaristu skupiny Para Johnnyho o medicíne z amazónskeho pralesa a kultúrnom dedičstve Indiánov z kmeňa Shipibo, medzi ktorými strávil štyri mesiace. Johnny vo svojom filme rozpráva príbeh ľudí, ktorí sa rozhodli opustiť konzumný spôsob života a amazónsky prales sa stal ich novým domovom. Spolu s Indiánmi z kmeňa Shipibo vybudovali medicínske centrum Ani Nii Shobo, v ktorom šamani úspešne liečia ľudí pomocou svojich tradícií a liečivých rastlín z džungle: od psychických problémov, cez drogové závislosti až po rôzne alergie, cukrovku či rakovinu. Príbeh stretu dvoch svetov, ovinutý liečivou silou tajomnej liany s molekulou duše.

PIATOK | 16:00

http://www.csfd.cz/film/330262-story-of-ani-nii-shobo/

Hlas Barmy

Turid Rogne / Nórsko / 2011 / 64 min.

„Nevnímame to ako prácu. Je to náš osud, naša budúcnosť,“ hovorí barmský šéfredaktor malého rádia Demokratický hlas Barmy (Democratic Voice of Burma - DVB), ktoré spolu s niekoľkými krajanmi založil na začiatku 90. rokov v nórskom Osle. Cieľom exilovej rozhlasovej stanice bolo prinášať slobodné informácie do rodnej krajiny, kde nezávislé médiá prakticky neexistujú. Reportéri a reportérky DVB tak boli pri všetkých dôležitých politických udalostiach v Barme, ktoré vyvrcholili násilne potlačenou šafranovou revolúciou v roku 2007. Žiadny z protestov ale represívnym vojenským režimom nepohol. V roku 2011 junta vypísala parlamentné voľby. Dokument sleduje prípravu redakcie DVB na tento zásadný moment v dejinách krajiny, ktorý sa rozhodla prenášať naživo na televízne obrazovky. Napriek počiatočným problémom s prenosom sa reportérom DVB podarí priniesť autentické svedectvo o priebehu volieb vrátane dojímavého okamihu, kedy režim prepustí opozičnú političku a obhajkyňu ľudských práv Aun Schan Su Ťij.

PIATOK | 17:00

http://www.csfd.cz/film/313406-hlas-barmy/filmoteka/

+ prezentácia fotiek a diskusia o Barme a Tisíc životovo výstave so slovenskou fotoreportérkou Jankou Čavojskou

Jana Čavojská

Vyštudovala právo, ale pracuje ako fotografka a píšuca reportérka. Za novinársku fotografiu získala niekoľko ocenení. Pri jej práci ju zaujímajú ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete. Snaží sa im rozumieť a slovami a fotografiami pravdivo ich zobraziť. Okrem mnohých ďalších krajín, minulý rok návštivila aj Barmu.

piatok od 18:00

http://www.yanica.sk/

Zakázané hlasy

Barbara Miller / Švajčiarsko / 2012/ 52 min.

Ich hlasy sú potlačované, zakázané a cenzurované. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi sa diktátorských režimov vo svojich krajinách neboja. Tieto nebojácne ženy patria k novej generácii moderných rebelov. Na Kube, v Číne a Iráne ich blogy otriasajú základmi štátneho monopolu na informácie, no zároveň vystavujú ich autorky veľkému riziku. Film Zakázané hlasy sprevádza tieto mladé rebelky na ich nebezpečnej ceste a sleduje ich používanie sociálnych médií ako Facebook, YouTube a Twitter aby upozorňovali a bojovali proti porušovaniu ľudských práv a slobody prejavu vo svojich krajinách. Časopis TIME ich zaradil medzi svetovo najvplyvnejšie osobnosti. Na základe ich očitých svedectiev a tajných záberov vzdáva film Zakázané hlasy česť ich odvážnemu boju.

PIATOK | 19:00

http://www.csfd.cz/film/330267-forbidden-voices/

Prenášač

Maggie Betts / USA / 2011 / 88 min.

Zambijské dievča Mutina Mweemba snívala ako dieťa o tom, že sa vydá za milujúceho muža, spoločne s ním bude vychovávať deti a pripraví im podmienky pre čo najlepší život. Keď potom stretne Abarcona, muža zo vzdialenej dediny, myslí si, že sa jej sny začínajú plniť. Až po svadbe zisťuje, že Abarcon žije v polygamnom manželstve a že ju nečaká vysnívaný láskyplný manželský život. Príliš neskoro na to, aby sa mohla vrátiť. Než sa stačí s novým prostredím zžiť, do chodu rodiny zasiahne ďalšia hrozba – pre nich neznáma choroba AIDS. Choroba vážne narušuje vzťahy v rodine, a keď za týchto okolností Mutina otehotnie, jej životná situácia sa ešte viac skomplikuje. Režisérka Maggie Betts predstavuje intímny portrét rodiny a komunity, ktorá je chytená do pasce nevyliečiteľnej choroby a zúfalo sa snaží tejto hrozby ušetriť aspoň najmladšiu generáciu. Dokument, ktorého lyrický štýl rozprávania kontrastuje s krutou neúprosnosťou choroby, je výpoveďou o súčasnej Afrike, ktorá sa snaží pochopiť a prekonať vlastný nepriaznivý osud.

PIATOK | 20:00

http://www.csfd.cz/film/313339-prenasec/

Odporúčané akcie