Rok ďábla

Kino
Kino Baník Prievidza
20.5.2013 - 18:30

Rok diabla (Rok ďábla), Česko, 2002, 88 min.

Hrajú: Jarek Nohavica, Karel Plíhal, František Černý, Karel Holas a skupina Čechomor a ďalší

Stretnutie s určitými ľuďmi môže zmeniť náš život. Rovnako ako stretnutie so zázrakom, s anjelom alebo alkoholom. Rok diabla je práve o takýchto stretnutiach.Jan Holman, vyliečený alkoholik, prichádza do Čiech nakrútiť dokumentárny film o alkoholickej liečebni. Tam sa stretáva s Jaromírom Nohavicom a jeho „strážnym anjelom“, Karlom Plíhalom.Karel Plíhal inscenuje na skúšku svoj vlastný pohreb. Smútočný sprievod doprevádza hudba kapely Čechomor. Ich energia Plíhalovi učaruje. Neskôr Čechomor doporučí ako sprievodnú kapelu Jaromírovi Nohavicovi.Karel Holas, huslista Čechomoru, pracuje ako nájomný hudobník k obveseleniu hostí vo výťahoch luxusných hotelov. Počas jednej jazdy sa stretáva s Jazom Colemanom, ex-spevákom britskej kapely Killing Joke a dirigentom Sydneyskej opery. Jaz ponúkne Čechomoru turné so symfonickým orchestrom.

Čechomor sa ale nakoniec rozhodne pre Nohavicu. Vyliečený Nohavica zaujme holandského dokumentaristu Holmana natoľko, že opustí svoje pôvodné plány a vydáva sa s nimi na turné. Členovia skupiny i dokumentarista dúfajú, že odhalia tajomstvo tvorby legendárneho pesničkára, namiesto toho sa však musia sami vyrovnávať so zázrakmi, ktoré ich stretnú.Rok diabla je film pre ľudí, ktorí dokážu počuť melódie.

Ocenenia

  • MFF Karlove Vary 2002 – Hlavná cena – Krištáľový glóbus

Ocenenia Český lev 2002: Najlepší film, Najlepšia réžia (Peter Zelenka), Najlepšia hudba (Jaromír Nohavica, Čechomor, Karel Holas), Najlepší strih (David Charap), Najlepší zvuk (Michal Holubec), Divácky najúspešnejší film

http://www.csfd.cz/film/10083-rok-dabla/

Odporúčané akcie