Streda - festival Jeden svet

Kino
Kultúrny dom Prievidza - KaSS
13.3.2013 - 16:00

16:00 Bahrajnský výkrik do tmy

May Ying Welsh / Katar / 2011 / 51 min.

Protesty v Bahrajne nasledovali v tesnom slede po povstaniach v Tunisku a Egypte. Niesli sa v rovnakom duchu požiadaviek slobody, politickej participácie a moderného občianstva. Už v marci, deň pred začiatkom líbyjskej intervencie NATO, boli tiež ako prvé potlačené. Televízna stanica Al-Džazíra natáčala tajne dokument o týchto protestoch. Film je dramatickou chronológiou protestov: od prvých demonštrácií a policajného násilia k prechodnému úspechu, okupácii, po konečné potlačenie revolty za pomoci saudskej intervencie až po násilné čistky. Hlavnou témou snímky je sprievodný jav arabskej jari, tzv. „kontrarevolúcia“, a techniky ovládania obyvateľstva: ozbrojovanie agentov, akty štátneho teroru, manipulatívne kampane vedené prostredníctvom médií a rozdeľovanie spoločnosti. Lekári, ktorí poskytovali pomoc všetkým zraneným bez rozdielu, naopak vo filme svedčia o tom, že protesty v Bahrajne nemali náboženský ani etnický charakter.

http://www.csfd.cz/film/313253-bahrajnsky-vykrik-do-tmy/

17:00 Prizmou gréckej krízy

Nikos Katsaounis, Nina Maria Paschalidou / Grécko / 2011 / 62 min.

V decembri 2008 v Aténach polícia zastrelila pätnásťročného študenta Alexandrosa Grigoropoulosa. Jeho vražda bola spúšťacím mechanizmom masových protestov v Grécku a v niektorých ďalších európskych štátoch. Za týmto prejavom nespokojnosti však bola skôr dlhotrvajúca hospodárska a spoločenská kríza. Na začiatku roku 2010 sa štrnásť fotografov a kameramanov rozhodlo, že sa ju pokúsia zachytiť zo svojho uhla pohľadu. Vo všetkých kútoch Grécka skúmali, ako sa v posledných rokoch zmenila nálada ľudí, životné prostredie a ekonomická situácia. Autori načúvali starým ľuďom, prisťahovalcom z Egypta či vodičom kamiónov, politológom aj historikom. Výsledkom je pestrá mozaika názorov, ktorých spoločným menovateľom je frustrácia z politiky, nefungujúcich verejných inštitúcií, zadĺženosti a zničenej krajiny. Ale tiež nádej, že súčasné problémy sú cestou k novému smerovaniu krajiny. „Potreba tvoriť niečo nové vychádza z hladu, nie z plného brucha. Verím, že kríza je dobrá,“ hovorí v závere profesor výtvarného umenia v Aténach.

http://www.csfd.cz/film/313355-prizmatem-recke-krize/

18:00 Juraj Karpiš

Je spoluzakladateľom ekonomického think tanku INESS a členom od jeho vzniku. Predtým bol zamestnaný v komerčných finančných inštitúciách v zahraničí a na Slovensku. Zameriava sa na hospodársku politiku, verejné financie, sociálny systém a zdravotníctvo. Juraj sa pravidelne objavuje v slovenských médiách, kde sa vyjadruje najmä k aktuálnemu ekonomickému dianiu v Európe a vo svete.

DISKUSIA po filme Prizmou gréckej krízy vo festivalovú stredu od 18:00

19:00  Nedáme sa umlčať

Jonny von Wallström, Javeria Rizvi Kabani, Alexandra Sandels / Švédsko / 2011 / 57 min.

V roku 2011 vyšli obyvatelia arabských krajín do ulíc bojovať za svoje práva. Tvorcovia snímky zaznamenali niekoľko príbehov mladých ľudí, ktorí už nedokázali ďalej mlčať. Film začína v Tunisku, kde plameň arabskej jari zapálil svojim protestným sebaupálením Mohammed Bouazizi. Aktívna účastníčka tuniských demonštrácií Lilia spomína na krvavé strety s políciou a ako najväčší prínos revolúcie označuje to, že sa ľudia dnes už neboja slobodne sa vyjadrovať. Priebehom „twitterovej revolúcie“ v Egypte sprevádzajú tri známe egyptské tváre, bloger Wael, fotograf Hossám a novinár Imrán. Zdôrazňujú rolu, ktorú zohrali nové médiá. Po protestoch v Tunisku a Egypte vyšli ľudia do ulíc tiež v Libanone. Študentka Saja či mladá spisovateľka Rebecca pripomínajú, že v ich krajine demonštranti od svojej vlády požadovali predovšetkým ukončenie dlhotrvajúcich náboženských sporov medzi kresťanmi a moslimami. Snímka dokončená v lete 2011 ponúka ucelený pohľad na priebeh revolúcií v troch rôznych krajinách a ukazuje až prekvapivo veľké množstvo zhodných rysov medzi jednotlivými protestmi.

http://www.csfd.cz/film/313414-nedame-se-umlcet/

20:00  Krehká identita

Zuzana Piussi / Slovensko / 2012 / 75 min.

Idea filmu vznikla na cestách po Slovensku. Piussi najskôr nakrútila bitku v Bytči na mestskom zastupiteľstve, kde občania zúrivo bránili tabuľu na Tisovom dome. Snímka začala vznikať z potreby zaznamenať udalosti a kriticky ich pomenovať. Časť filmu vznikla reportážnou metódou (napr. odhaľovanie sochy Svätopluka na bratislavskom hrade a nasledujúce manifestácie, či nakrúcanie rôznych národných podujatí). Piussi prináša ďalší autorský film, ktorý ponúka zamyslenie sa nad národnou identitou a ukazuje súčasných „pseudonárodných" buditeľov inak, ako ich poznáme z médií. Nielen ako jednoduché figúrky a bábky, ale ako ľudí s vlastnou prehistóriou, filozofiou, argumentmi a citmi. Ako ľudí so spôsobom uvažovania, ktorý je možno nemoderný, smiešny, odmietaný a zavrhovaný, a práve preto sa môže stať ľahkou korisťou extrémizmu, ktorý na svoje ciele neváha zmanipulovať a zneužiť čokoľvek.

http://www.csfd.cz/film/318292-krehka-identita/

 

 

Odporúčané akcie