Štvrtok - festival Jeden svet

Kino
Kultúrny dom Prievidza - KaSS
14.3.2013 - 16:00

16:00 Posledný európsky diktátor

Mathew Charles, Juan Passarelli / Veľká Británia / 2012 / 55 min.

Posledný európsky diktátor je novým filmom Guerilla Pictures, ktorý bol natáčaný v minulom roku. Odhaľuje mučenie, štátom objednané vraždy a únosy vnútri Bieloruska prezidenta Alexandra Lukašenka. Dokument z perspektívy Iriny Bogdanovej, akupunkturistky z južného Anglicka a sestry väzneného prezidentského kandidáta Andreja Sannikova, mapuje násilné potlačenie bieloruskej opozície po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2010. Toto je Irinin príbeh, ktorý je osobným a dojímavým putovaním. Nie je ale len výpoveďou o jej bratovi. Irina sa v súčasnosti zo všetkých síl snaží zvrhnúť posledného európskeho diktátora. Veľká časť dokumentu bola natáčaná tajne. Vykresľuje obraz Lukašenkovej narušenej osobnosti a ponúka zriedkavý pohľad do vnútra jedného z miest s najnižším spravodajským pokrytím na svete.

http://www.csfd.cz/film/330264-europes-last-dictator/

17:00 Bieloruský sen

Jekaterina Kibalčič / Rusko / 2011 / 50 min.

Je príbehom mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu svojho života prežil v krajine riadenej diktátorom. Na pozadí sfalšovaných volieb, brutálnych represií a vážnej ekonomickej krízy film približuje, ako stále viac ľudí v „najstabilnejšej“ postsovietskej krajine začína žiadať zmenu. Je to príbeh o tom, ako režim môže zničiť človeka, ale aj ako si človek vie nájsť svoju vlastnú slobodu v štáte, ktorý má nad ním absolútnu moc. Bieloruský sen je prvý nezávislý dokumentárny film, ktorý sleduje udalosti v Bielorusku po prezidentských voľbách v roku 2010.

http://www.csfd.cz/film/313255-belorusky-sen/

18:00 Siarhej Smatryčenko

Je bieloruský prekladateľ a lingvista, ktorý približne dva roky žije v Brne. Presnejšie je slovakista a bohemista. Je tiež zostavovateľom Antológie bieloruskej poviedky, ktorú vydalo vydavateľstvo Větrné mlýny. Do bieloruštiny prekladá hlavne súčasnú českú literatúru. Siarhejovi sú blízke témy o politickej situácii v Bielorusku, ale aj o literatúre a prekladateľstve.

DISKUSIA po filmoch Posledný európsky diktátor a Bieloruský sen vo festivalový štvrtok od 18:00

19:00   22 hláv

Matúš Demko / Slovensko / 2012 / 39 min.

Skutočný príbeh z čias komunizmu o hrdinstve a statočnosti policajtov – príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti. Komunistami vykonštruovaný súdny proces mal naveky ostať utajený za múrmi Justičného paláca v Bratislave. Mladí muži za svoju odvahu postaviť sa proti praktikám Štátnej bezpečnosti zaplatili životom. Bol to aj Bernard Jaško z Černovej a Pavol Kalinaj z Bijacoviec – po roku 1990 rehabilitovaní a neskoršie ocenení Radom Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam.

http://www.csfd.cz/film/314622-22-hlav/

20:00 Kto zabil Natašu

Myléne Sauloy / Veľká Británia, Rusko, Francúzsko, Čečensko / 2011 / 64 min.

Groznyj, hlavné mesto Čečenska, 15. júla 2009. Nataše Estemirovej, novinárke a ľudskoprávnej aktivistke, sa už nikdy nepodarilo prísť na v ten deň plánovanú schôdzku. Život nebojácnej ženy ukončila guľka z pištole a jej telo neskôr našli pohodené pri ceste. Rovnako ako jej blízka priateľka Anna Politkovská, zaplatila Estemirová najvyššiu cenu za kritizovanie pomerov v Čečensku. Hľadala pravdu a zhromažďovala dôkazy o zločinoch páchaných brutálnym aparátom Ramzana Kadyrova, ktorého do prezidentského kresla dosadil Vladimír Putin. Napriek tomu, alebo skôr práve preto, že stopy vedú do prezidentského paláca v Groznom, nebudú s najväčšou pravdepodobnosťou vrahovia Estemirovej – podobne ako Politkovskej a ďalších odvážnych – nikdy vypátraní. Strhujúci investigatívny dokument Kto zabil Natašu? rozplieta súvislosti medzi vraždami známych kritikov a kritičiek režimov Vladimíra Putina a bábkovej vlády Ramzana Kadyrova. Snímka detailne popisujúca mediálne viac i menej známe prípady vrážd na Kaukaze, v Moskve a Londýne je komplexným dokumentom o umlčovaní disidentov, novinárov a ľudskoprávnych aktivistov v súčasnom Rusku a Čečensku.

http://www.csfd.cz/film/313411-kdo-zabil-natasu/

 

Odporúčané akcie