Tri filmy z festivalu Jeden svet a rozprávanie o Afrike

Kino
Kultúrny dom Sebedražie
21.2.2014 - 17:30

Povzbudení priaznivou odozvou na film Happy sme pripravili ďalšie podujatie v našej "rodnej" obci Sebedražie. Začneme dvomi krátkymi filmami Futbalistka Jamila a Žirafa v úzkych nielen pre deti, na ktoré nadviažeme filmom Na sever od slnka prinášajúcim fantastické zábery prírody, dobrodružného surfovania počas polárnej noci, ale aj bežného pobytu na pláži mimo civilizácie. Program obohatí diskusia so sebedražanom Matejom Sýkorom, ktorý strávil tri mesiace v Afrike ako dobrovoľník. Vstupné je 1,00 € (pre deti 0,50 €) a v plnej výške je darované na verejnú zbierku Berkat pomáha. Viac o zbierke, ako aj o Berkate sa dozviete na úvod večera, prípadne na stránke

http://www.berkat.sk/

17:30 | JEDEN SVET DEŤOM (DVA KRÁTKE FILMY)
FUTBALISTKA JAMILA | Jamila je vášnivá futbalistka. Jej rodina vyznáva islam, ktorý dievčatám zakazuje odhaľovať nohy. Aj keď otec podporuje Jamilu v jej vášni pre futbal a je hrdý na jej úspechy, vôbec sa mu nepáči, že by mala hrať v trenírkach.

ŽIRAFA V ÚZKYCH | Jedného dňa Žirafa zistila, že jej miestny samovládca odpojil vodu. Akonáhle sa postavila proti jeho nespravodlivému činu, bola vyhostená zo svojej domoviny. Prijatie v novej krajine nebolo jednoduché. Po nekonečnom čakaní na podanie žiadosti o azyl ju v novom podnájme privítali podozrievavé pohľady majiteľky domu.

18:00 | NA SEVER OD SLNKA | Inge a Jørn nie sú bežní surfisti. Rozhodli sa prežiť „pravdivé“ spojenie s vodou a prírodou a na deväť mesiacov sa usadili na opustenej pláži ostrova pri brehoch Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Okrem perfektných vĺn však našli aj množstvo naplavených odpadkov. Na pláži chcú zostať, pokým nepozbierajú aspoň tonu toho, čo sem dennodenne prináša more zo vzdialených miest. Svoj životný štýl zodpovedných surfistov dovedú k dokonalosti aj tým, že sa živia jedlom po záruke a ich dodávka jazdí na prepálený olej. Fantastické zábery prírody, dobrodružného surfovania počas polárnej noci, ale aj „bežného“ pobytu na pláži spája číra radosť zo života mimo civilizácie.

PO FILME | ROZPRÁVANIE O AFRIKE
Prekvapivé prepojenie na rozprávanie sebedražana Mateja Sýkoru o zážitkoch z Afriky. Na severe Ugandy pôsobil ako dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCH) počas prípravy a realizácie trojmesačného počítačového kurzu YouDoToo pre žiakov a učiteľov v dedinke Unna.

Odporúčané akcie