Biely Kameň - Cykloturistika

25.05.2014 - 09:00

o 9:00 hod., pod Skalkou na Dlhej ulici.

Typ podujatia:

vhodné pre horské, trekingové bicykle.

Prihlasovanie:

na podujatie sa vopred neprihlasuje.

Účastnícky poplatok:

účastnícky poplatok sa nevyberá. Každý účastník znáša náklady na podujatie samostatne.

Trasa:

Prievidza - Malá Lehôtka - Hradec - Handlová - Nová Lehota - Dierovce - Pod Bielym Kameňom - Biely Kameň - Podhradie - 

Lehota pod Vtáčnikom - Háje - Koš - Prievidza.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 65 km, prevýšenie: 1450 m, čas príchodu: do 15:00 hod.

Zodpovedný vedúci: 

Eugen Bilčík,

Tel.: 0911 357 899, e-mail: eugen.bilcik@gmail.com

 

UPOZORNENIE!!! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou preukazpoistenca a povinnú cyklistickú výbavu.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Biely kameň

Popis

Cyklistická trasa začne v Prievidzi (309 m.n.m.). Odtiaľ sa vyberieme do mestskej časti Hradec a ďalej po lesnej ceste nenáročným terénom okolo Troch studničiek (625 m.n.m.) až do Handlovej (420 m.n.m.). Pokračovať budeme po hlavnej ceste až do Novej Lehoty, kde odbočíme doprava a po lesnej ceste strmým terénom postupne vyjdeme až na Biely kameň

 

Vrchol Biely kameň (1 136 m.n.m.) predstavuje zvyšok andezitového lávového prúdu nachádzajúceho sa v severozápadnej časti sopečného pohoria Vtáčnik. Tento bralnatý vrchol preukazuje prebiehajúce erózne aktivity v tejto lokalite a preto je potrebné venovať pri pohybe na vrchole zvýšenú opatrnosť a dodržiavať značenie. Vrchol pokrýva zmiešaný les, severné a východné svahy tvorí strmo sa zvažujúci skalnatý ráz. Veľká časť vrcholu patrí do prírodnej rezervácie Biely kameň, ktorá chráni rozpadávajúce sa lávové prúdy. Z vrcholu sú pekné výhľady, najmä na Veľkú Fatru a Handlovskú dolinu.

Z vrcholu zostúpime  po lesných zvážniciach k vleku Cígeľ. Tu odbočíme doľava na cestu vedúcu po okraji lesa nenáročným terénom až do obce Podhradie (549 m.n.m.). V obci sa nachádza Sivý kameň, ktorý bol v roku 1973 vyhlásený za chránený prírodný výtvor a je zaujímavý hlavne kvôli spojeniu prírodnej rozmanitosti a histórie. Jeho súčasťou je zrúcanina stredovekého kráľovského hradu z roku 1350. Názov je odvodený zo sivého kameňa, z ktorého bol postavený. Skalnaté útvary sú pomerne málo zalesnené, prevažne krovitými drevinami. Z hradného kopca sa otvára panoramatický výhľad na Hornonitriansku kotlinu a okolitú prírodu.

Z Podhradia klesaním zídeme do Lehoty pod Vtáčnikom (384 m.n.m.) a ďalej po miestnych a poľných cestách cez Laskár, Koš (312 m.n.m.) až do Prievidze, kde naša trasa končí.

 

Hlavné menu