Quantcast

Komentár: Buďme k sebe ohľaduplní

8.10.2021
Komentár: Buďme k sebe ohľaduplní

To, že má niekto iný názor ako my, neznamená, že je zlý. Je len iný.

Aktuálna situácia nepraje nielen gastro biznisu, no obzvlášť jemu, od samého začiatku.  Pre mnohé podniky práve z tejto oblasti bola doposiaľ až likvidačná. Mnohí tí, čo prežili, majú dni spočítané, iní sa budú trápiť aj dlho po doznení celej pandémie.

Pravidlá sú nastavené, kocky hodené, kontroly v teréne. Podnikom, ktoré ledva prežívajú, nezostáva iné, len hrať túto, nie vždy a celkom férovú hru, lebo z tohto kola sa nedá len tak ľahko von. Preto buďme k sebe ohľaduplní.

To, že niekto rešpektuje aktuálne nastavené pravidlá, neznamená, že je podriadený. Len sa rozhodol tak, ako musel, ako to je momentálne pre neho najznesiteľnejšie s ohľadom na svoje živobytie, zamestnancov, osud podniku... Možno s tým tiež nesúhlasí, ale vybral si menšie zlo. Všetci sa predsa v danej chvíli rozhodujeme najlepšie, ako vieme.

To, že niekto iný pravidlá nerešpektuje a má na celú vec iný pohľad, tiež nie je zlé, len iné. A rovnako je to jeho rozhodnutie, na ktoré má právo.

Neberme si navzájom možnosť slobodnej voľby. Nenúťme iným svoje názory, ani ich neobviňujme za ich postoje. Nenávisť plodí len ďalšiu nenávisť. Pokúsme sa zvládať aktuálnu situáciu s nadhľadom a rešpektom. Nevytvárajme ďalší nátlak na ľudí, ktorí sú už aj tak pod veľkým tlakom zo všetkých strán.

Verím tomu, že personál v gastro biznise nemá chuť, ani čas kontrolovať papieriky či aplikácie a najradšej by nás obslúžil všetkých. Bez týchto starostí, s úsmevom a pozitívnym prístupom. Pod hrozbou likvidačných pokút však nemá veľmi na výber.

Preto, keď sa ma rozhodnú pred vstupom do podniku skontrolovať, neupieram im túto možnosť. Pokiaľ kontrolovaný byť nechcem, rozhodnem sa inak a oni by to tiež mali akceptovať. Nemám však potrebu rozvíjať negatívne konverzácie typu: prečo ma nepustia, prečo ma kontrolujú, prečo im nechcem ukázať „povolenku“... Rešpektujem ich aktuálny postoj, správanie, výber a nebudem im pridávať starosti, ktorých už beztak majú dosť.

A zďaleka nejde len o gastro, ale aj mnohé ďalšie služby, hromadné kultúrne, súkromné či športové podujatia. Poväčšine práve tie oblasti osobného kontaktu, ktoré nám umožňujú byť ľuďmi a byť k sebe ľudskí, nakoľko práve v tomto smere nás žiadne stroje, ani appky nenahradia.

 Preto nerozdeľujme a nesúďme, nie sme tu na to. Skúsme sa radšej navzájom pochopiť. Doba je ťažká, nerobme si ju ešte ťažšou. Radšej buďme k sebe ohľaduplní.

Ďalšie správy