Dobrodružstvo s Bohom v Afrike

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
15.10.2013 - 08:00 - 31.10.2013 - 16:00

DOBRODRUŽSTVO S BOHOM V AFRIKE

Emília Bihariová a Zuzana Ďuriková, misijné dobrovoľníčky v Tanzánii, Vás pozývajú na výstavu fotografií misie Shelui, ktorá pôsobí viac ako 3 roky. Výstavou chcú ukázať, že s odvahou a vierou je možné zasiať nádej aj na miestach, ktoré sú zabudnuté.

Termín výstavy: 15. – 31. 10. 2013

Miesto konania výstavy: Dom kultúry Kanianka

Otváracie hodiny: pondelok - piatok 8:00 – 16:00 h, cez víkend len počas podujatí v DK

Kontakt: Viliam Kurbel, DK SNP 584/3 Kanianka, 046/540 10 84, oks.kanianka@azet.sk

Vstup voľný

Organizátori: RKC v Prievidzi a Dom kultúry Kanianka

 

O VÝSTAVE:

Ak sa povie dobrodružstvo, každý si ho predstavuje trochu inak. Dve neposedné Slovenky - Emi a Zuzi - netradične stavili na DOBRODRUŽSTVO S BOHOM V AFRIKE.

Na misiu do Tanzánie sa dostali na pozvanie miestneho kňaza Francisa, ktorého Emi spoznala pred 12 rokmi na kurze taliančiny v Ríme. Pozvanie bolo také neodolateľné, že neváhali odložiť bezstarostný život v Bratislave a v januári 2011 sa vydali na cestu do Afriky. V malej zapadnutej dedinke Shelui v centrálnej Tanzánii ich už čakal Francis. Výnimočný človek a živý príklad toho, ako byť Božím nástrojom na tejto Zemi.

Už 31. januára 2011 na sviatok Don Bosca otvorili materskú škôlku „pod stromom“ pre miestne deti. Skrotiť malých sheluiských divochov, naučiť ich obsedieť na jednom mieste, oslovovať sa menami či komunikovať v angličtine dalo týmto Slovenkám poriadne zabrať. Hoci je škôlka katolícka, medzi malými študentmi nájdete nielen katolíkov, ale i anglikánov, luteránov, moslimov...

Dlho uvažovali nad možnosťou pustiť sa do stavania školy pre deti. Podporia ľudia a prispejú?
V ich obľúbenom a zaručenom hesle: „Bohu nič nie je nemožné“ (Lk 1,37) sa s finančnou pomocou priateľov, známych i neznámych ľudí pustili do veľkolepej stavby. A úspešne! V súčasnosti sa snažia deťom poskytnúť čo najviac vedomostí, no zároveň ich učia vnímať školu ako hru.

Na nevýslovnú radosť v septembri 2012, v spolupráci s profesorom Vladimírom Krčmérym z VŠZaSP svätej Alžbety v Bratislave, sa pustili do ďalšieho projektu – otvorenia ordinácie.

Prenajímať halu na svadby či mítingy, dať do prevádzky internetovú kaviareň, zaobstarať Francisovi traktor, piecť a predávať chlieb, ale hlavne pustiť sa do stavby základnej školy – to sú len niektoré a pevne dúfajúc i ďalšie Božie plány.

Emin a Zuzkin pôvodne plánovaný trojmesačný pobyt sa akosi pretiahol už na tretí rok. :)

Prostredníctvom fotografií Vás pozývame, aby ste nahliadli nielen do ich života, ale trošku privoňali aj k Afrike. Autorkou fotografií je Emília Bihariová a vznikali v priebehu rokov 2011 až 2013.

Ak by ste radi zavítali do Shelui na návštevu, veľmi radi Vás privítajú. Ak ich chcete podporiť cennými eurami, pripájame číslo účtu: 0283929150/0900 (majiteľ účtu: Emília Bihariová, Trnavská 54, 919 04 Smolenice) a ak sa nájdu takí, ktorí im chcú napísať, pre tých uvádzame e-mailové adresy: mimi.bijaja@hotmail.com a zdurikova@gmail.com

Emi a Zuzi posielajú pozdravy na Slovensko zo slnkom zaliatej Afriky!

Odporúčané akcie