MALÁ DOMOV ALEBO DANIEL HEVIER PO ROKOCH OPÄŤ V PRIEVIDZI

04.10.2012 - 09:00 - 31.10.2012 - 17:00
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a Miestny odbor Matice slovenskej v Prievidzi Vás srdečne pozývajú na výstavu obrazov Daniela Heviera. Miesto konania: galéria Regionart pri RKC v Prievidzi. Vstupné na výstavu: 0,70 € dospelí 0,40 € deti, seniori ZŤP a deti do 6 rokov zadarmo. POZOR ZMENA! Avizované stretnutie s D. Hevierom na performance spojené s maľovaním obrazu je preložené, bude dňa 22. 10. 2012 o 16:00 h (pondelok)!

Daniel Hevier sa narodil 6. decembra 1955 v Bratislave v učiteľskej rodine, detstvo prežil v Prievidzi, kde absolvoval gymnázium v roku 1974. V štúdiu pokračoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (estetika a slovenský jazyk). Počas vysokoškolského štúdia pracoval ako redaktor literárnej redakcie v Československom rozhlase. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1982 – 1989 v slobodnom povolaní ako profesionálny spisovateľ. Od roku 1989 pôsobil ako šéfredaktor vo vydavateľstve Mladé letá. Od roku 1991 vedie vydavateľstvo Hevi. Je autorom vyše stovky kníh poézie, prózy, esejí, rozprávok, preklady, autorské antológie pre dospelých i deti. Viaceré jeho diela vyšli v cudzích jazykoch. Prekladá, tvorí divadelné a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a televízne scenáre, maľuje obrazy, ilustruje knižky, spieva svoje piesne. Príležitostne učí a prednáša na školách (VŠMU, FFUK), vedie kurzy tvorivého písania a vnútornej kreativity. Je ženatý, má tri deti a žije v bratislavskej Petržalke.

V roku 2011 bol ocenený Cenou ministra kultúry SR za básnickú zbierku Vianočná pošta i výrazné podnety a aktivity v oblasti rozvoja čítania detí a mládeže. Táto cena sa udeľuje za významný čin, celoživotné dielo alebo dlhoročný prínos v rôznych oblastiach kultúry.

Kritici ho považujú za jedného z najtvorivejších autorov v histórii slovenskej literatúry. Daniel Hevier je všestranný a tvorivý umelec. Vo svojej tvorbe sa zaoberá problémami každodenného života a snaží sa v ňom vidieť tu lepšiu stránku. Na mnohé nedostatky poukazuje jemným a láskavým humorom. Rôznymi formami svojej práce hľadá cesty k dobru a morálnym hodnotám.
Umelec o sebe tvrdí, že nie je profesionálny výtvarník, ale s pokorou a mravčou pravidelnosťou dennodenne pracuje na svojich obrazoch v ateliéri. Aj keď nemaľuje programovo v zmysle daného štýlu, chráni si svojskosť a pôvodnosť svojho prejavu. Obrazy maľuje s vnútorným nasadením, pracuje kombinovanou technikou s akrylovými farbami, tušom, kávou, využíva koláž vkladaním veci dennej potreby (sponky, škrupinky z orieškov, pistácií, flitre, textil, vešiak, drievka, bambus a iné). Pri maľovaní sa spolieha na svoju originálnu predstavivosť, podvedomie a vnútorný hlas.

Autorské výstavy:

2011 výstava, Piešťany
2012 Maľujem obrazy na Vaše viečka, Stará radnica Zvolen
2012 Daniel Hevier- obrazy,3galéria Podhájska
2012 Malá domov, alebo Daniel Hevier po rokoch opäť v Prievidzi,
Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19

Knižný dizajn a ilustrácie:

Olov Svedelid: Betónové ruže
Daniel Hevier: Básne z reklamnej kampane
Daniel Hevier: Strašidelník
Saint-Exupéry: Staviteľ citadely
Brad Absetz: Robíme to spolu
Daniel Hevier: Chcete byť šťastní?
Július Satinský: Rozprávky uja Klobásu
Július Satinský: Šľak ma ide trafiť – grafická úprava
Július Satinský: Kalendár uja Klobásu
Milan Hollý: Prelet vtákov
Štefan Žáry: Anekdotický slovník slov. spisovateľov Šašo Jašo
Daniel Hevier: Fúzy od čokolády
Kamil Peteraj: Motýľ z iného neba
Daniel Hevier: Volajú ma HEVI
Daniel Hevier: Heviho ABC
Daniel Hevier: Krajina Agord
Daniel Hevier: Heviho Diktátor
CD Žuvačková mafia – booklet
obálky na edíciu Stálice
obálky na edíciu Fenomény
obálky na edíciu Citadela
obálky na edíciu Nomen

Hlavné menu