Stolička číslo 14 (a iné kúsky od Thoneta)

16.05.2014 - 08:00 - 05.09.2014 - 17:00
Prezentácia časti produkcie tovární firmy Thonet (Veľké Uherce na Slovensku a továrne na Vsetínsku) v spoločnej réžii s Múzeom regiónu Valašsko.

Neznalosť vraj neospravedlňuje. Popravde však zväčša ani nemá čo! Predstavme si ale, čisto teoreticky a mimo záznam, ako by sa chlapec, drobný špunt, ani nie školák, cítil u starej mamy sediac a jediac za stolom, keby vedel, že stolička pod ním je dedičstvom šikovnosti a umu Michaela Thoneta, vynálezcu a návrhára nábytku z ohýbaného dreva. Pravdepodobne rovnako, cítil by sa komfortne, v sede a predsa s dostatočným priestorom na tikavé detské pohyby a ošívanie, a tá chutnučká kašička! Možno keby vedel, tak by zjedol lyžičku navyše nielen za otecka a za mamičku, ale i za dobrého pána Thoneta. Ale to už uteká sa opäť zahrať! I stoličku berie so sebou, je ľahučká, nemusí prosiť uja o pomoc. Ak raz bude väčší a naučí sa čítať, jeho spomienky na letá u starej mamy budú o to farebnejšie...

Partneri v projekte Múzejné križovatky 2 - zo slovenskej strany Hornonitrianske múzeum v Prievidzi a z českej strany Múzeum regiónu Valašsko - záujemcom i širokej verejnosti predkladajú jeden z výsledkov ich spoločného úsilia - výstavu Stolička číslo 14 (a iné kúsky od Thoneta), ktorá je premiérovou prezentáciou zbierok nábytku z ohýbaného dreva na pôde Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Viac ako štyri desiatky exponátov sú výberom z bohatej kolekcie Múzea regiónu Valašsko, budovanej viac ako polstoročie a vyhľadávanej pre unikátne kusy, a z rodiacej sa zbierky hostiteľského múzea. Interiérové kúsky vytvorené ohýbaním opracovaných kusov bukového dreva do požadovaných tvarov i exkluzívne pôsobiace kreslá či stoličky ponúknu pohľad na produkciu, ktorá viac ako storočie očarúva svojou elegantnou originalitou a účelnosťou.

Vernisáž výstavy Stolička číslo 14 (a iné kúsky od Thoneta) sa uskutoční vo štvrtok 15. mája 2014 o 16. hodine v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Jedna z aktivít projektu Múzejné križovatky 2, realizovaného v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce 2007–2013 „Spoločne bez hraníc", vo Fonde mikroprojektov potrvá do 5. septembra 2014.

Hlavné menu