Záhadný svet mušlí

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
26.10.2018 - 08:00 - 25.11.2018 - 17:00

Mali by sme vedieť, že moria a oceány pokrývajú až 71 % povrchu našej planéty, i to, akým bohatstvom a tajomstvom sú obdarené. Hlavne v tropických moriach sa darí schránkam ulitníkov a lastúrnikov, ale i koralom, hviezdiciam, ježovkám, hubkám, krabom, reliktné tŕňochvosty... Život v slaných morských vodách ich ukrýva nekonečné množstvo, krášlia ho svojimi tvarmi, farbami a vzormi, a budú i naďalej, až kým človek svojim hlúpym konaním vodu neznečistí natoľko, že uhynie všetko živé v nej.

O takmer nedostupný, na prvý pohľad mĺkvy i nebezpečný, nesmierne krehký a Záhadný svet mušlí sa už takmer štvrťstoročie zaujíma Milan Berešík, profesionálny herpetológ, ktorý sa v Národnej zoologickej záhrade Bojnice stará o hady a ďalšie plazy. Súkromný zberateľ z Veľkej Lehôtky pri Prievidzi si z viacerých exotických expedícií priniesol odhadom tritisíc unikátnych mušlí, neodmietne však ani kúsky získané výmenou medzi zberateľmi, darom od cestovateľov a vo veľkej miere i nákupom od obchodníkov, zberateľov a od domorodých obyvateľov.

Množstvo rarít podmorského sveta môžu návštevníci uvidieť do 25. novembra 2018 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.

Odporúčané akcie