Zem Slovensko XV. - Pocta 125 Mikuláš Galanda

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
-

Výstava Zem Slovensko XV. -  Pocta 125 Mikuláš Galanda v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi je predĺžená do 2. októbra.

Viac o výstave:   

Dňa 4. mája v roku 2020 si slovenská odborná i laická verejnosť  pripomenula 125. výročie narodenia maliara, grafika Mikuláša Galandu,  ktorý patrí k čelným predstaviteľom moderného výtvarného umenia na  Slovensku.

Jeho dielo je nekonečnou inšpiráciou a príkladom pre mnohých  výtvarných umelcov. Jeho osobnosť a tvorivé pôsobenie v rodných  Turčianských Tepliciach si členovia Združenia výtvarných umelcov  stredného Slovenska uctili výstavou pod názvom Zem Slovensko XV. - Pocta  125 Mikuláš Galanda.

RKC v Prievidzi v spolupráci so ZVUSS v priestoroch galérie RegionArt  realizujú reinštaláciu tejto výstavy, ktorá prezentuje 51 výtvarných  diel 28 výtvarných umelcov, z ktorých viacerí pochádzajú z hornej Nitry.

Vystavené diela sú ozvenou posolstva, ktoré Mikuláš Galanda  prezentoval nielen svojim dielom, ale aj úvahami. Vystavené maliarske a  sochárske diela sú v blízkom vzťahu aspoň s niekoľkými:
...slovenská maľba má duchom byť slovenská....
...slovenské ovzdušie je melancholické, spevné, trochu hranaté,....
...hľadám a nachádzam vôňu Slovenska. Je to ťažká úloha.

 

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19

Trvanie výstavy: 15. 7. - 2. 10. 2020
Pondelok – piatok: 9:00 - 17:00
Vstupné: 1 € / žiaci, študenti  a seniori 0,50 € / ZŤP a vojnoví veteráni zadarmo

Zem Slovensko XV. - Pocta 125 Mikuláš Galanda - plagát

Odporúčané akcie