Život zo striebra a ocele

18.09.2017 - 08:00 - 20.10.2017 - 17:00
Výber z tvorby manželov Henriety a Róberta Môcovcov: chladné zbrane a šperky inšpirované múzejnými dokladmi.

Odkedy človek začal ohýbať, tvarovať i "miesiť železo", stal sa kov plnohodnotnou súčasťou jeho života. Chránil ho i skrášľoval, pomáhal mu. Zbrane a šperky (i ďalšie nástroje) najskôr užíval pre vlastné potrebu, až neskôr sa ich výroba stala pre zručnejších živobytím. Za prácou s kovom a jeho ušľachtilými druhmi bolo postupne možné nájsť zručnosť konkrétnych remeselníkov - majstrov kováčov, zámočníkov, drotárov, gombikárov či zlatníkov šikovne dopĺňali zlievači, ihlári, cinári, panciernici, mečiari, nožiari, ostrohári, klampiari, zvonolejári, ... V priebehu stredoveku boli organizovaní v cechoch, v ranom novoveku toto vraj "zastaralé" združenie remeselníkov a obchodníkov nahradili manufaktúry, ktoré napokon v hektickom 19. storočí pohltili továrne a rôzne iné veľkovýrobne.

Kov dnes stále patrí medzi základné a žiadané suroviny, no jeho spracovanie už dávno nie je doménou ľudských rúk - tie nahradili stroje. Existujú však ľudia, ktorí opätovne siahli po surovom materiály, aby ho, v štýle a kumštom starých majstrov, pretvorili na zbraň alebo šperk. Práve v nich prežíva duch minulosti, nie nepodobný tomu, aký sa skrýva v zbierkových fondoch múzeí.

Na prelom leta a jesene Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pripravilo výstavné podujatie Život zo striebra a ocele, ktoré predstavuje tvorbu manželov Henriety a Róberta Môcovcov a zároveň odkrýva niektoré vzácnosti z depozitárov múzea. Kovanie, tepanie, rytectvo i filigrán sa vo výstavných priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 v Prievidzi zdržia do 20. októbra 2017, kde budú slávnostne uvedené vernisážou výstavy vo štvrtok 14. septembra 2017 o 16 h.

Hlavné menu