Očarený chrobákmi a inou háveďou

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
Od 15.1.2015 - 08:00 do 1.3.2015 - 17:00

Očarený chrobákmi a inou háveďou je titul výstavy, ktorou sa otvára výstavná sezóna 2015 v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Do nového roku vstupuje múzeum prírodovednou prezentáciou, zapožičanou z Múzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, pripravenou pri príležitosti nedožitých stých narodenín významného československého popularizátora entomológie Vladimíra Javorka. Celé generácie entomológov získavali prvé informácie z knižiek, ktoré napísal a zároveň ilustroval tento vzácny človek, pričom mnohí vôbec netušili, že ich autorom nie je profesionálny entomológ, ale učiteľ. Prvou Javorkovou takmer tisíc stránkovou knihou bol Klíč k určování brouků ČSR, vydaný v roku 1948. V druhej polovici minulého storočia zostavil viacero populárno-vedeckých publikácií: Brouci, Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu, Kapesní atlas ploštic a křísů, Kapesní atlas brouků. Vreckové atlasy sa stali počas niekoľkých desaťročí odporúčanými publikáciami pre mladých prírodovedcov a patrili k nevyhnutnej výbave všetkých prírodovedných krúžkov v Čechách i na Slovensku. Posledným dielkom, na ktorom Vladimír Javorek pracoval na sklonku svojho života, mala byť kniha Broučci, které bychom měli znát. K jej vydaniu však nedošlo. Rukopis, obsahujúci stručný popis osemdesiatich bežných, alebo aspoň všeobecne známych chrobákov, doplnený Javorkovými precíznymi kresbami hmyzu, je dnes vzácnou súčasťou fondu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Výstava Očarený chrobákmi a inou háveďou, venovaná Vladimírovi Javorkovi je pripomienkou jeho významného prínosu pre českú i slovenskú entomológiu. Prostredníctvom ukážok vreckových atlasov a reprodukcií kresieb chrobákov, ktoré namaľoval sám autor, si odborná i laická verejnosť môže zaspomínať či zoznámiť sa s mravčou prácou tejto osobnosti. Súčasťou výstavného podujatia sú desiatky exponátov európskych chrobákov, medzi ktorými sa nachádzajú, dnes už chránené či ohrozené druhy z čeľadí - fuzáčovité, bystruškovité, lajniakovité, liskavkovité, nosáčikovté, kováčikovité, potápnikovité a iné. Neodmysliteľnými zložkami výstavy sú pomôcky prírodovedcov určené na entomologické výskum, zber pôdnych živočíchov, lov vodného a lietajúceho hmyzu či prostriedky na preparáciu - ihly, pinzety, napínadlá, chemikálie a množstvo fotografií, zachytávajúcich prácu zoológov priamo v teréne.

Výstavu rozšírenú o zaujímavé edukačné programy zo sveta hmyzu, určené najmä školákom, môžete navštíviť od 15. januára do 1. marca 2015, v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Tešíme sa na stretnutie s vami.

Odporúčané akcie