SCANDI - Piesne zeme

Filmový klub
Filmový klub '93 Prievidza

ĽADY PRASKAJÚ! Je tu jubilejný 10. ročník obľúbenej prehliadky severských filmov SCANDI! Prehliadka sa uskutoční v termíne od 24. do 31. 1. 2024 a bude prebiehať v kinách po celom Slovensku. 

Tešte sa na dôkladný, aktuálny výber toho najvýraznejšieho zo škandinávskej kinematografie, a to zo všetkých piatich krajín: Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Škandinávska filmová produkcia prináša žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich oceňované na prestížnych festivaloch. V Prievidzi sa tento severský filmový festival bude konať od 5. februára až do 11. marca 2024, každý pondelok vždy od 18.00 h v divadelnej sále Domu kultúry Prievidza.

PROGRAM:

pondelok, 26. februára 2024
o 18.00 h, Divadelná sála Domu kultúry v Prievidzi

PIESNE ZEME

Nórsko, 2023, 90 min
Réžia: Margreth Olin

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. V pozadí veľkolepej existenciálnej cesty, ktorej ľudským rozmerom sú režisérovi rodičia, sa skrývajú prapôvodné sily zeme. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti na svete. Na pozadí závratne krásnej horskej scenérie rodného Nórska sa Margreth Olin vydáva na existenciálnu cestu s vlastnými starnúcimi rodičmi, ktorých ľudská prítomnosť slúži ako kritérium pre rozľahlosť nekonečných prírodných priestranstiev. Jej rodina tu vždy žila bok po boku s prírodou, napriek obdobiam, keď prapôvodné sily zeme ukazovali svoju nemilosrdnú tvár. Vzájomná láska a celoživotná vernosť jej rodičov sú tichým svedectvom toho, ako príroda odráža v ľudskej duši a naopak. Ale ani tá najpevnejšia hora nie je nemenná – a už vôbec nie v časoch, ako sú tie naše. Miera pozornosti venovaná detailom v tejto vizionárskej lyrickej básni Margreth Olin o jej zemi presahuje všetko, čo ste doteraz mohli vidieť na veľkom plátne. Tento film rozhodne musíte v kine zažiť. (Film Europe)

Vstupné: 4,00 € (ZŤP, držitelia Jánskeho plakety a dôchodcovia s členským preukazom filmového klubu ), 5,00 € (člen filmového klubu), 6,00 € (ostatní). 

Vstupenky

Odporúčané akcie