Foto: Fashion swap Prievidza dal priestor kvalitnýcm veciam z druhej ruky

17.10.2019 admin
Foto: Fashion swap Prievidza dal priestor kvalitnýcm veciam z druhej ruky

Historický prvý prievidzský fashion swap mal poukázať na udržateľnosť módy a jej podiel na znečisťovaní planéty.

V sobotu ho hostila galéria Jabloň a stretol sa záujmom verejnosti, ktorá priniesla na výmenu desiatky kusov oblečenia.

"Fashion swap sme sa rozhodli zorganizovať preto, že my ľudia sme už  raz takí. Radi sa parádime, fintíme a páčime sa, ale na druhej strane si  možno málo uvedomujeme, že módny priemysel je po tom ropnom druhý  najšpinavší na svete. A výrobou nových a nových vecí sa veľmi znečisťuje  životné prostredie," povedala jedna z organizátoriek podujatia Paulína  Kotláriková.

Fashion swap je tak podľa nej úplne ideálna akcia,  ako si obnoviť šatník, ako si nájsť nové kúsky bez toho, aby ľudia  zaťažovali životné prostredie. "Snažíme sa tým dosiahnuť to, aby ľudia  nepodporovali rýchlu módu, teda fast fashion, ale aby prešli na slow  fashion, čo v praxi znamená to, že netreba neustále kupovať nové a nové  veci," priblížila.

Práve swap je podľa Kotlárikovej akciou, ktorá  ma tendenciu nabádať ľudí, aby dali priestor aj veciam z druhej ruky,  ktoré sú však kvalitné, čisté, ale ľudia ich posunuli ďalej z nejakého  dôvodu, napríklad pretože im dlho visia v skrini, zmenila sa im postava  alebo to bol unáhlený nákup, či sa im zmenil vkus.

Do fashion swapu sa zapojilo množstvo ľudí z Prievidze a okolia.  "Záujem ľudí o túto akciu nás veľmi milo prekvapil. Spolu 110 ľudí  donieslo kúsky, ktoré sú kvalitné, nepoškodené, oblečenie, ktoré má  potenciál poslúžiť iným ľuďom," ozrejmila organizátorka Patrícia  Gyenesová.

Okrem Prievidžanov podľa nej prispeli svojimi vecami i  známe osobnosti, a to blogerka a propagátorka slow fashion Tamara  Šimončíková Heribanová a taktiež hudobníčka a cestovateľka Dorota  Nvotová. Veci, ktoré si z podujatia nikto neprevzal, organizátorky  odložia na ďalšiu akciu. Ďalšie si zoberie firma, ktorá ich použije ako  náplň do sedačiek.

Foto: Patrícia  Gyenesová Text: TASR


Ďalšie fotoreporty