Foto: Galéria Jabloň - Prievidza - deň otvorených dverí

1.5.2019 admin
Foto: Galéria Jabloň - Prievidza - deň otvorených dverí

Vznikajúce kultúrne a kreatívne centrum Galéria Jabloň plánuje využiť  všetky priestory v budove bývalého baníckeho učilišťa v Prievidzi. Svoj  účel by mala nájsť i strecha objektu, kde by chceli dobrovoľníci  organizovať aj koncerty.  

"Hľadáme riešenie s jedným investorom, ako by sme mohli spoločne  sprístupniť strechu na budove a urobiť tam možno nejakú koncertnú sálu,  ale najmä vyhliadku na mesto. Budova má svojich päť poschodí, zo strechy  je naozaj veľmi pekný výhľad na Prievidzu a Bojnice. 

Hľadáme teda  riešenie, ako by sme mohli urobiť bezpečnú terasovú vyhliadku na  streche," priblížil pre TASR konateľ spoločnosti Jabloň a prievidzský  mestský poslanec Michal Dobiaš.  Zoznámiť sa s priestormi centra mohli Prievidžania počas dňa  otvorených dverí v stredu (1. 5.). Tím Galérie Jabloň okrem nich zároveň  predstavil i svoje logo, ktoré má podobu vetvičky stromu. "Napriek  tomu, že budova ešte nie je opravená, je stále v takom stave, v akom aj  bola, pretože čakáme na stavebné povolenie a niektoré iné veci, chceli  sme otvoriť tradíciu dňa otvorených dverí (DOD). Aj iné kultúrne a  kreatívne centrá majú 1. mája svoje dni otvorených dverí," ozrejmil  ďalej Dobiaš.  

Na DOD prišlo približne 300 ľudí, čo označil za veľmi príjemné.  "Odozvy boli veľmi dobré, ľudia sa tešia na to, že tu niečo nové  vznikne. Nám to dáva aj novú energiu, aj nové nápady, čo všetko sa dá s  týmto priestorom ešte robiť," podotkol.  Priestor v bývalom baníckom učilišti dostanú múzeá, neziskové  organizácie, občianske združenia, umelci, kultúrni pracovníci i mladí  podnikatelia. Časť priestorov chce miestna firma dať do komerčného  nájmu.  Trenčiansky samosprávny kraj, ktorému budova patrí, sa ju snažil  dlhodobo predať, čo sa mu nedarilo. Firma ho do prenájmu získala za  symbolickú sumu vo výške jedného eura za rok. Dĺžka nájmu je zatiaľ  stanovená na 15 rokov s opciou na ďalších päť. Spoločnosť sa zároveň  zaviazala, že v prvých dvoch rokoch tam investuje 200.000 eur. 

Budova bývalého baníckeho učilišťa sídli v lokalite, ktorá bola kedysi  súčasťou bojnického panstva. Neskôr tam bola ovocinárska škôlka, kde sa  pestovali predovšetkým domáce odrody jabloní. Riaditeľom škôlky bol  Martin Falešník, po ktorom je aj pomenovaná ulica, kde učilište stojí.  Je jedinou ulicou pomenovanou po Falešníkovi na Slovensku.

Ďalšie fotoreporty