Quantcast

Foto: Hrad Sivý kameň Podhradie - západ slnka a nočná obloha

9.8.2020 admin
Foto: Hrad Sivý kameň Podhradie - západ slnka a nočná obloha

Nad obcou Podhradie v prievidzskom okrese sa vypína esteticky pôsobivé  bralo Sivý kameň vzniknuvšie rozpadom stuhnutého lávového prúdu. Krásne  sopečné skaliská plné bizarných prírodných útvarov sú domovom viacerých  chránených rastlín, ale aj roztrúsených zvyškov stredovekého hradu  zvaného takisto Sivý Kameň. Tento hrad bol postavený v polovici 14.  storočia a v priebehu dejín zažil obdobia mieru a rozkvetu i vojen a  útrap. Niekoľkokrát bol dobytý a vyplienený, či už lúpežnými rytiermi  alebo povstalcami proti cisárovi. Postupne sa premenil na rumy, v  ktorých ostal podnes. V súčasnej dobe je hrad i bralo, na ktorom stojí,  krásnym výletným miestom. Okrem históriou dýchajúcich rozvalín a  zaujímavých skalných brál sa na tu možno kochať i krásnym výhľadom na  obec Podhradie a okolitú prírodu.

Aktualizácia:

SCHODY DO VEŽE, hotovo ✔️

 Od roku 2015 pred vašimi (a aj našimi) očami z toho mála zachovaného  historického muriva, ktorému hrozilo zrútenie, rástla obranná veža.  Veža, ktorá sa kedysi týčila do vysoka na skalnom bloku a poskytovala  tak stredovekým obrancom hradu dokonalý rozhľad, dnes láka aj vás. 

 Svoje tu majú odmurované viacerí – sú to predsa len kubíky muriva – až  prišiel a súčasnú podobu jej dal skvelý Pali Mrkávek so svojou partiou z  PM Castellum. Dokonalú tesársku prácu  na prístupových schodoch odviedli Adam Gubka a kolega Maroš. Všetci sú  to majstri svojho remesla, na to nezabúdajme, pretože dnes je to vzácne.  

 Každý jeden kameň, ktorý  bol zodvihnutý zo zeme, každá tona vápna privezená a vynesená na vrch  kopca, každý hektoliter vody načapovaný kdesi na Košských mokradiach či  Laznom potoku, privezený a takisto vynesený na "miesto činu", prešiel  niečími rukami. Prosíme, myslite na to, keď budete 👑 kráčať, dívať sa a kochať, cítiť históriu... 👑

 Sanácia obrannej veže bola realizovaná vďaka nepretržitej podpore Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a stavba prístupového schodiska vďaka podpore obce Podhradie, nepretržite pod taktovkou občianskeho združenia ÚHOĽ.

 PS: Nespomenuli sme všetkých, ale určite všetkým, ktorí sa pričinili o toto dielo, ďakujeme. Bez vás by to nešlo.


Foto: Miroslav Zajíc

Ďalšie fotoreporty