Foto: Nový projekt Legendy ožívajú zaplnil Bojnice

20.6.2021 admin
Foto: Nový projekt Legendy ožívajú zaplnil Bojnice
Bojnice Kam na výlet

Divadelné scénky o bosorke, Pókyho dukátoch či poslednom prepoštovi si tam návštevníci mohli pozrieť v rámci nového projektu na podporu cestovného ruchu pod názvom Legendy ožívajú.

V historických častiach Bojníc ožili v sobotu (19.6.) legendy z histórie  mesta, zámku i regiónu. Divadelné scénky o bosorke, Pókyho dukátoch či  poslednom prepoštovi si tam návštevníci mohli pozrieť v rámci nového  projektu na podporu cestovného ruchu pod názvom Legendy ožívajú.  Pripravila ho Divadelná spoločnosť z Prievidze.

"Projekt je hlavne o prezentácii starých legiend, povier,  historických skutočností, o postavách, ktoré žili nielen tu na hrade, v  meste, ale i na hornej Nitre. Čiže o zaujímavostiach z histórie a to  všetko je podkuté divadlom," načrtol režisér podujatia Vojtech Bartko.

Návštevníci si podľa neho mohli na deviatich miestach v historickej  časti mesta pozrieť divadelné scénky, ktoré rozprávajú  legendu o Pókyho  dukátoch, bojnických poverách, čiernych vílach na jazere, čiernej  bojnickej pani, súrodencoch Pálffyovcoch, teda grófovi Jánovi  Františkovi a jeho sestre Gabrielle Andrássy. "Dozvieme sa niečo i o  šintavskej bosorke, Anne Rosine Listhiusovej a povieme si niečo aj o  Karolovi Antonovi Medveckom, poslednom prepoštovi v Bojniciach, o  Baťovcoch, rodine Péčovcoch, ktorí postavili najstarší fungujúci hotel v  meste aj o prievidzskej vzbure žien, ktoré sa búrili proti Pálffyovcom," priblížil.

Legendy predstavilo návštevníkom 40 účinkujúcich, neprofesionálni i  profesionálni umelci, herci, tanečníci i speváci, doplnil Bartko.

Podujatie má podľa jeho režiséra ambíciu oživiť kultúru v regióne,  priblížiť históriu i podporiť cestovný ruch, ktorý zasiahla  pandémia  nového koronavírusu. Uskutoční sa ešte koncom júla a v polovici  septembra.  

Divadelná spoločnosť plánuje projekt do budúcna ešte rozšíriť o ďalšie legendy.

Ďalšie fotoreporty