Foto: Pieskové sochy v Bojniciach 2023. Toto na vás čaká tento rok

29.4.2023 admin
Foto: Pieskové sochy v Bojniciach 2023. Toto na vás čaká tento rok
Bojnice Kam na výlet

Bojnické sochy z piesku sú jedinečnou výstavou hradov, zámkov, pamiatok a  rozprávkových bytostí. Tvoria ich šikovní slovenskí umelci pod  taktovkou Adama Bakoša, ktorý je autorom ľadového dómu na Hrebienku.  Tento rok bude výstava v Bojniciach už po štvrtýkrát. Autorom myšlienky  je Viktor Reisel, ktorý výstavu organizuje už po štvrtýkrát.

Ten priznáva, že celé leto s napätím sleduje počasie, či nepríde nejaká veľká pohroma. "Vietor  nevadí, ani taká rýchla búrka. Najhoršia kombinácia je, keď je dlho  jemný dážď, pretože naprší veľa vody a potom, keď príde silný, vtedy sa  niečo povolí," hovorí V. Reisel s tým, že piesok, ktorý dovážajú nie je len taký hocijaký, ale špeciálny, schválený priamo umelcami. "Keď som šiel do tohto projektu, oslovil som sochára Adama Bakoša,  ktorý má skúsenosti a tvorí tieto modely. Tak som pobehal pol Slovenska a  nakoniec som na Záhorí našiel piesok, ktorý pochádza z Moravy a ten sa  mu najviac páčil," hovorí V. Reisel.

Z Moravy im tak štyri roky dozadu doviezli 5 kamiónov piesku, o rok to  bolo ešte o kamión viac. Starý piesok navyše V. Reisel recykluje ešte  predtým ako prídu umelci. Preosieva ho, aby v ňom neboli hrudky a  nečistoty. "Niečo ale vyfúka vietor, takže vždy musíme  priviezť aj ďalší. Ak je to v zime rozbité a a jar začne fúkať vietor,  je to tu ako na Sahare, hotová piesočná búrka," hovorí V. Reisel.

Tento rok sa môžu ľudia podľa neho opäť tešiť na Bojnický zámok. Ten bol  na prvej výstave a ďalšie roky sa ľudia zas a znova pýtali, prečo v  Bojniciach zámok z piesku nie je. "Ľudia sa naň vždy pýtajú,  takže ten zopakujeme. Ostatné však budú všetky nové. Bude tu kaštieľ  Humenné, Uhrovecký hrad, Domoška, Kremnický hrad, Vígľašský zámok,  kaštieľ Ivanka pri Dunaji, ostatné sú prekvapenie. Celkovo je 9 hradov a  k tomu 4 rozprávkové bytosti," uzavrel V. Reisel.

Pieskové sochy v Bojniciach nájdete tu Ihrisko pod farou Bojnice - Gumy land, pieskové sochy, bistro

Cenník a otváracie hodinu sú vo foto galérii

Ďalšie fotoreporty