Foto a video: 45. Pochod vďaky SNP - január 2020 - opäť padol rekord

18.1.2020 admin
Foto a video: 45. Pochod vďaky SNP - január 2020 - opäť padol rekord

V nižších polohách hmla, vo vyšších slnko a sneh. Registrovalo sa rekordne 2799 účastníkov. Opäť vydarené podujatie

Pietny akt bol súčasťou 45. ročníka lyžiarsko-turistického Pochodu vďaky  Cigeľ – Handlová. Organizujú ho ako spomienku na obete Slovenského  národného povstania.

Mrazí má z toho, keď vidím, ako z mesiaca na mesiac silnie podpora  strany, ktorá úplne spochybňuje všetko to, čo sa v Slovenskom národnom  povstaní stalo. Po pietnom akte kladenia vencov k pamätníku obetí druhej  svetovej vojny v obci Cigeľ v okrese Prievidza to povedal predseda  vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).“Títo ľudia dnes zmenili svoju rétoriku, snažia sa vystupovať  kresťansky, snažia sa hovoriť jemnejším jazykom, ale pozrite si  v archívoch týchto ľudí, ako pochodovali v uniformách, ktoré sa veľmi  podobali uniformám Hlinkovej gardy. Tí ľudia to v sebe majú a dnes sa  nás snažia obalamutiť peknými rečami o jednoduchých riešeniach,” zdôraznil premiér s tým, že žiaľ, nachádzajú podporu u mnohých ľudí na Slovensku.

Ako dodal, je úloha nás všetkých – vlády, opozície, ľudí z kultúrneho  a spoločenského života, aby jasne povedali nie takýmto veciam. “Veľmi  sa teším, že aj v posledných dňoch sme boli svedkami masívnej  demonštrácie ľudí, ktorí odmietli politiku človeka, ktorý nebol schopný  riadiť ani jeden vyšší územný celok, nieto aby bol schopný riadiť štát,”  pripomenul Pellegrini.

Pietny akt bol súčasťou 45. ročníka lyžiarsko-turistického Pochodu vďaky  Cigeľ – Handlová. Organizujú ho ako spomienku na obete Slovenského  národného povstania. “Uctievame si udalosti, ktoré sa udiali 13.  januára 1945, keď obec obsadili nemeckí fašisti a na výsluch a mučenie  do Prievidze zobrali viac ako 100 mužov. Deviati sa už nikdy nevrátili,  celkovo z našej obce zahynulo v SNP 22 obyvateľov,” povedal starosta Cigľa Štefan Mjartan.


“Ľudia si toto podujatie obľúbili, zúčastňujú sa na ňom mladí  i starší, ktorí sa chcú prejsť do pohoria Vtáčnik. Tešíme sa aj zo  školákov a vďaka patrí učiteľom, ktorí vedú mladých k takejto tradícii,” uzavrel starosta.

Ďalšie fotoreporty