Foto a video: Deň otvorených dverí Galéria Jabloň a Múzeum Vtedy Prievidza

1.9.2021 admin
Foto a video: Deň otvorených dverí Galéria Jabloň a Múzeum Vtedy Prievidza

Expozíciu zo života socializmu ponúka nové múzeum Vtedy v priestoroch  kultúrno-kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Ide o prvé  múzeum tohto typu na hornej Nitre, slávnostne ho otvorili v stredu počas  tretieho ročníka dňa otvorených dverí v Jabloni.

Múzeum Vtedy je venované spomienkam, dá sa rozdeliť na viacero  sekcií. Inštalovaná je už expozícia, ako sme kedysi nakupovali,  telefonovali a študovali. Ďalšie priestory budeme postupne otvárať  verejnosti," načrtol člen občianskeho združenia Spolu sme Prievidza Erik Kližan.

V časti expozície venovanej nákupu môžu návštevníci vidieť originál  nábytku z prelomu 70. a 80. rokov 20. storočia pre predajňu reťazca,  originály a retro edície potravín. Návštevníci sa tiež zoznámia i s  rôznymi druhmi starých telefónov vrátane telefónnej búdky a televíziami  prevažne z Československa. Zatiaľ poslednú miestnosť múzea zriadilo  občianske združenie ako triedu vrátane lavíc, ktoré sa používali pred 70  rokmi a učebníc z prvej Československej republiky. Občianske združenie  plánuje v rámci múzea zriadiť byt zo 60. alebo 70. rokov 20. storočia a  expozíciu o dejinách Prievidze, avizoval Kližan.

Na hornej Nitre je múzeum podľa neho ojedinelé, v regióne sa totiž nachádzajú regionálne alebo celoštátne. „Takto  koncipované múzeum je tu jediné. V rámci Česka a Slovenska sú rôzne  expozície, ktoré sa venujú spomienkovému optimizmu, s predmetmi zo 40.,  50., 60. a 70. rokov 20. storočia. Ide o malé expozície. Takých, ktoré  sa venujú tejto téme v takomto rozsahu, veľa nie je," dodal.  

„Múzeum Vtedy je návratom do minulosti. Príležitosť na to, aby si  ľudia mohli zaspomínať na dobu, ktorú prežili. Príležitosť na to, aby  mohli použiť klasický vytáčací telefón alebo pozrieť sa na jeden z  prvých televízorov či tie z 50. alebo 60. rokov 20. storočia,  gramofóny," skonštatoval predseda združenia Michal Dobiaš.

Združenie chcelo podľa neho jednak ponúknuť ľuďom návrat do minulosti, druhým cieľom bolo zachrániť predmety. „Často totiž išlo o mimoriadne dizajnérske kúsky na tú dobu, ktoré sa  vyrábali. A možno často ľudia povedia, že vtedy sa robili kvalitnejšie  ako dnes," uzavrel.

Ďalšie fotoreporty