Quantcast

Foto a video: Hajská skala - Ráztočno - okres Prievidza - tip na výlet - túra

3.4.2021 admin
Foto a video: Hajská skala - Ráztočno - okres Prievidza - tip na výlet - túra

Hájska  skala je výrazný skalný útvar nad obcou Ráztočno v pohorí Žiar.  Nachádza sa vo výške 640 metrov. Sú z nej krásne výhľady po okolí.  Skalné bralo má výšku asi 20 metrov. Pod Hájskou skalou nájdete verejnosti voľne dostupnú Hájsku  jaskyňu, ktorá je od roku 1994 prírodnou pamiatkou. 

Na Hájsku skalu sa môžete vybrať od železničnej stanice Ráztočno, kde  môžete zaparkovať aj auto. Následne vás modro značený chodník prevedie  cez lúku, listnatý les, ale i strminku. Výstup je nenáročný a krátky –  približne 2 km. Pomalým tempom cesta trvá len cca 40 minút.

Hájska skala je zaujímavá povrchovými krasovými útvarmi, tzv. škrapmi,  no azda najviac lákavé sú výhľady z jej vrcholových častí. Pokochať sa  môžete výhľadmi na celú Handlovskú dolinu, pohorie Vtáčnik, na východe  Ráztočno či Strážovské vrchy.

Hájska jaskyňa je verejnosti voľne  prístupná jaskyňa, ktorá sa nachádza v masíve Hájskej skaly v pohorí  Žiar, východne od Ráztočna. Vstup do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 589 m n. m. a je dlhá 25 m.

Obec Ráztočno sa vyvíjalo ako stará slovanská osada,  čo  dokazujú  vykopané  hroby  z prelomu  10.-11.st.  V  roku  1430  osada pod  názvom  ROZKOCHNA  patrila hradu Bojnice, bratom Nofriovcom. Obec bola doložená  v  r.  1429  pod  názvom Raztosnya,  v  r.  1773  Rasztoczno,  v  r. 1920 Rástočno a od r. 1927 Ráztočno. V  r.  1530  vpadli  do  obce  turecké vojská pod  vedením  Amoráta.  V16.   st.   bolo Ráztočno najväčšou osadou Handlovskej kotliny. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom,  chovom  dobytka, povozníctvom,    výrobou    metiel, pokrovcov,  predajom  ovocia  vKremnici, chodili  na  sezónne poľnohospodárske práce.V  období  rokov  1975 –1990  k Ráztočnu patrila dnešná samostatná obec Jalovec.


Ďalšie fotoreporty