Foto a video: Lezecká oblasť Hrádok - nenechajme si zničiť prírodné bohatstvo

Na Sloevensku, špeciálne v regióne horná Nitra, máme nádherné prírodné miesta. Lezecká oblasť Hrádok v pohorí Vtáčnik je jednou z nich.

HK Baník Prievidza, ako jeden z klubov SHS JAMES, je správcom lezeckej oblasti Hrádok. Jeho úlohou je starať sa o skalu, okolie skaly, stav lezeckých ciest, dodržiavanie lezeckých obmedzení, ochranu prírody, čo nás stojí nemálo finančných prostriedkov a fyzických síl. Realizujeme tu základné kurzy lezenia na skalách. Každý rok tu HK Baník Prievidza a Alpin klub Prievidza organizujú horolezecký zraz, ktorého sa účastnia lezci z celého Slovenska. Horolezecký zraz sa tu koná pravidelne už od roku 1972. S lezením sa tu začalo už v 70-tych rokoch a v 80-tych rokoch sa na Hrádku uskutočnilo niekoľko kôl Slovenského pohára v lezení na obťažnosť s medzinárodnou účasťou, čo malo v histórii športového lezenia na Slovensku veľký význam. Dnes je tu pre lezcov k dispozícii 70 lezeckých ciest. Hrádok je lezcami vyhľadávaná lezecká oblasť na Slovensku. Každoročne ju navštívi niekoľko tisíc lezcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, ale aj z iných krajín Európy a sveta.
Začatie ťažby v DP Bystričany by znamenalo koniec lezeckej oblasti Hrádok, ktorá patrí medzi jedinečné oblasti Slovenska. Jedinečnou ju robí výška, ktorá dosahuje v najvyšších miestach vyše sto metrov. Dajú sa tu liezť viac dĺžkové cesty, čo je na slovenských skalkách ojedinelé. Členovia Alpin klubu Prievidza na vlastné náklady zaistili zostupovú trasu rebríkmi a reťazami (podobné môžeme nájsť v roklinách Slovenského raja), čím sa stal Hrádok pre širokú verejnosť ešte vyhľadávanejší.

Petíciu, ktorú môžete podpísať a tým vyjadriť neúhlas s absolutným zničením tejto oblasti nájdete tu

Hrádok STOP ťažbe - pohorie Vtáčnik

(možnosť podpísať petíciu aj bez možnosti zverejniť meno na internete)

Prvé video obsahuje rozhovory s aktívnymi lezcami(Ján Kmotorka a Tomáš Urban) pre RTVS, kde vysvetľúju jedinečnosť a význam tejto prírodnej krásy. Druhé video ukazuje nádherný výhľad, keď vyleziete jednu z množstva nádherných lezeckých ciest - konkrétne Vzdušná.

 

Hlavné menu