Foto a video: V Bojniciach opäť oslavovali zimný slnovrat podujatím Bojnický kračún

18.12.2022 admin
Foto a video: V Bojniciach opäť oslavovali zimný slnovrat podujatím Bojnický kračún

Bojnický kračún ponúkol v piatok (16.12.) i v sobotu okrem ukážky  tradičných činností počas zimného slnovratu i vystúpenia detí,  hudobníkov a folkloristov či ohňové šou.

Centrum Bojníc opäť pred Vianocami patrilo staroslovanským zvykom a  remeselníkom. Bojnický kračún ponúkol v piatok (16.12.) i v sobotu okrem  ukážky tradičných činností počas zimného slnovratu i vystúpenia detí,  hudobníkov a folkloristov či ohňové šou. Podujatie pripravili miestne  občianske združenia po dvojročnej prestávke.  

"Naši predkovia volali Vianoce kračún, znamená to najkratší deň,  najdlhšia noc. Potom prišli kresťania, nazvali sviatky Vianoce. My sme  si však povedali, že sa vrátime ku kračúnovi," načrtol jeden z organizátorov Bojnického kračúna Juraj Kupčok.

Na námestí v Bojniciach pred Vianocami podľa neho chýbalo nejaké  podujatie, preto pred deviatimi rokmi prišli s myšlienkou organizácie  Bojnického kračúna. Ten sa posledné dva roky neuskutočnil pre pandémiu. "Už  siedmy rok tu tak zapaľujeme ohne, ktoré majú očistiť všetky zlé veci,  ktoré sa teraz dejú na Zemi, nech temnota z tohto sveta odíde a príde  sem láska, pravda, čestnosť, nech žijeme v múdrosti ako naši predkovia," priblížil Kupčok.

Súčasťou Bojnického kračúna je vždy i kultúrny program, ktorý sa  organizátori podľa neho snažia spraviť v tradičnom duchu, teda vystupujú  ľudia, ktorí spievajú slovenské piesne, folkloristi a súbory zo  základnej umeleckej školy. "Aj pri remeselnom trhu sme nevsadili na  komerciu. Povedali sme si, že tu budú remeselníci, ktorí vyrábajú  vlastnými rukami veci z dreva či vianočné ozdoby," dodal.Ďalšie fotoreporty