Quantcast

Foto: Vyšehrad na jeseň - tip na výlet - túra

13.10.2020 admin
Foto: Vyšehrad na jeseň - tip na výlet - túra

Vyšehrad (829,1m) je kopec nachádzajúci sa v centrálnej časti  Slovenska. Leží v nie príliš známom pohorí Žiar, v oblasti Prievidze,  presnejšie nad Nitrianskym Pravnom, medzi Vyšehradným a Jasenovom.  Turisticky ide o pomerne jednoducho dostupný kopec s veľmi pekným  výhľadom.  

Až takmer pod samotný vrch sa dá dopraviť autom a cesta na jeho  najvyšší bod je príjemnou prechádzkou s jedným strmším úsekom. Vyšehrad  je okrem toho prírodnou rezerváciou a v minulosti tu bolo umiestnené  dôležité hradisko Veľkej Moravy. Vyšehradským sedlom od dávna prechádza  dôležitá cesta prepájajúca Turiec s Ponitrím.

Ako sa dostať pod vrchol?

Cesta do Nitrianskeho Pravda sa nám videla najvýhodnejšia autom. Ide o  dosť odľahlú oblasť Slovenska, čo spája výhody a rôzne nevýhody.  Lokalita obkolesená horami postráda bližšie napojenie na diaľnicu, alebo  svižnejšiu rýchlocestu. Napriek tomu, cesty, ktoré sem vedú zo Žiaru  nad Hronom, prípadne z Trenčína sú v prekvapivo dobrom stave. Najpomalší  prístup, ak vyberáme z dostupných hlavných ťahov je zjavne z Nitry,  prípadne z Piešťan cez Topoľčany a Partizánske.

Ak máte naozaj málo času, najjednoduchšie bude začať výstup po  červenej turistickej značke z Vyšehradského sedla. Do sedla vedie  asfaltka z Nitrianskeho Pravna, resp. z Jasenova v smere od Martina.  Sedlo predstavuje najvyšší bod stúpania z oboch strán a ľahko tu nájdete  menšie parkovisko, priamo pri hlavnej ceste. Je situované priamo pod  výrazným stožiarom. Pár desiatok metrov od parkoviska sa nachádza  smerovník, ktorý vás odkáže na správnu cestu k vrcholu Vyšehradu.

Cestu môžete začať ale aj priamo z parkoviska. Je tu znateľný  chodník, ktorý prechádza popod spomínaný stožiar, takže by s orientáciou  nemal byť problém. Ak práve nie je hmla uvidíte na obzore i samotný  Vyšehrad. Nachádza sa v závere úvodnej rozľahlej lúky. Chodník je  spočiatku v podstate poľnou cestou, ktorá zvoľna stúpa k akémusi  hospodárskemu dvoru, ktorý je ohradený elektrickým oplotením, pretože sa  tu pasú kone. Neskôr sme si všimli, že pár áut parkovalo na konci tejto  cesty. Vyviezli sa teda ešte niekoľko sto metrov v smere turistickej  značky. To už si ale aj tak krátky výstup naozaj veľmi skrátite,  nehovoriac o zbytočnom zaťažovaní tunajšej peknej prírody automobilmi.  Autom sa dá doviezť do výšky takmer 600m. Nadmorská výška Vyšehradského  sedla je 578m, čo výstup na vrchol naozaj veľmi uľahčí.

Ak by ste sa rozhodli absolvovať inú trasu, turistické chodníky  vedú z Jasenova i Nitrianskeho Pravna, resp. obce Solka. Vrcholom  takisto vedie diaľkový turistický chodník Cesta hrdinov SNP.

Výstup na Vyšehrad

Výstup na vrchol Vyšehradu zo Vyšehradskho sedla je predovšetkým  príjemnou turistickou prechádzkou s krásnym výhľadom na koniec, vhodnou i  pre rodiny s deťmi (aj keď nie celkom malými), či menej kondične  zdatných horalov. Tí zdatnejší, si môžu zo sedla na vrchol vybehnúť,  podobne ako sme to spravili my. Nejde totiž o výstup dlhší ako  trištvrtehodinu až hodinku. My sme boli hore behom do dvadsať minút  vrátane hojného fotenia. Trasa je v pohode, až na jeden strmší úsek,  ktorý ale nie je technicky náročný.

Túra je pekná od počiatku. Prvé mierne stúpanie po poľnej ceste odkryje prvé výhľady smerom na Strážov a Kľak.  Čoskoro sa dostanete k ohrade dvora, slúžiaceho zjavne na chov koní.  Problém je, že červená značka je priamo na budove za ohradou. Nedá sa k  nej dostať a dostatočne odradí aj domáci dunčo. Niekto si však dal  námahu a naznačil smer formou kartičiek zavesených na oplotenie.

Musíte sa vydať doľava a ohradu obísť. Napojíte sa na pôvodný  chodník, ktorý sa za ohradou vnára do lesa. Nasleduje výrazné, ale  krátke stúpanie. Krátko za ohradou v lese sa nachádza smerovník, pri  ktorom sa odbáča doprava. Za strmým stúpaním nasleduje pekná horská  lúčka a terén sa položí. Potom už celkom jednoducho dorazíte na vrchol  po hrebeni vedúcom až k vrcholovému bralu Vyšehradu.


Foto: Miroslav Zajíc

Ďalšie fotoreporty