Foto a video: Výstava na pešej promenáde BOJNICE V SOCHE 4. ročník

27.5.2019 admin
Foto a video: Výstava na pešej promenáde BOJNICE V SOCHE 4. ročník

Mesto Bojnice v rámci 4. ročníka originálneho konceptu  prezentácie moderného umenia BOJNICE V SOCHE skrášli sochárska výstava  na pešej promenáde historického Hurbanovho námestia pod romantickým  Bojnickým zámkom

(od 26. mája do 30. septembra 2019).

Svoju tvorbu pod názvom ROZLÚČKA S FAŠIANGAMI tu  predstavuje akademický sochár Ladislav Gajdoš (1940, Sabinov), absolvent  Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u prof. Kostku a Akadémie  výtvarných umení v Prahe u prof. Hladíka, odbor figurálne sochárstvo  (1959-1965). Je sochárom reliéfov, komornej a monumentálnej plastiky,  keramík, autor gobelínov i art protisov. Realizoval umelecké dotváranie  architektúry v interiéroch i exteriéroch. Niektoré jeho diela boli v  rokoch normalizácie odstránené a zničené. Preto aj umelcova emigrácia do  Nemecka a znovunapojenie sa na domácu výtvarnú scénu až po zmene  politických pomerov v roku 1989.

Jeho nová tvorba sa stala jedinečnou reflexiou, kritikou a pranierom  starých hriechov, bezcharakternosti, zla a hlúposti, straty svedomia a  zodpovednosti v myslení a činoch mnohých ľudí „tam hore“ i dole v dave.  Osobitú symboliku i grotesku v koloristickom i štýlovom ladení pop artu a  umenia vo verejnom priestore priniesol Gajdošov cyklus 15 plastík „Slovenské fašiangy“.  Výber z nich v bielej podobe a objeme vystavuje v Bojniciach. Sú to  akoby biele zjavenia pod romantickým rozprávkovým zámkom. Sugestívne  plastické vízie. Obnažené plastiky a znepokojujúce sochárske preludy.  Pre koho? Pre ľudí. Sú to aj umelecké výzvy – zastavme sa, pamätajme,  premýšľajme a nezabúdajme. Nedopusťme, aby egoisti a mamonári finančnej i  politickej moci s výnimkou niektorých, aby nečisté ruky, činy a duše  ovládli náš svet i ľudskú, občiansku spoločnosť dnešného Slovenska.  Fašiangy L. Gajdoša nie sú ľudovou slávnosťou, ale aktuálnym pranierom a  varovaním… Symbolickú bodku za negatívami týchto časov dáva  optimisticky ladená socha „Jarné precitnutie“, stvárňujúca ako ináč ženu v torze a jej ľahkým prebúdzaním sa do nových časov.

Výstavu organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horná  Nitra-Bojnice, člen organizačného výboru Emil Medera hovorí: „Verím, že  naše pôvabné mestečko Bojnice netreba zvlášť predstavovať - každý na  Slovensku vie, kde sú Bojnice. Čo by sme ale radi predstavili, je nový  rozmer nášho mesta - že Bojnice nie sú „len“ čarokrásny romantický  zámok, národná ZOO najstaršia na Slovensku, unikátne Múzeum praveku  neandertálcov, vynikajúci sokoliari Aquila, výborné kúpele a nová  nádherná vyhliadka Čajka nad mestom v oblakoch... Bojnice sú aj vysoko  kvalitné moderné umenie, ktoré si návštevníci môžu doslova vychutnať v  prekrásnej starej vyše 100-ročnej lipovej aleji, jednej z najkrajších na  Slovensku. Do Bojníc a regiónu Hornej Nitry sa určite oplatí prísť na  viac ako jeden deň, pretože jeden deň jednoducho nestačí...“

 Prezentácia originálnych moderných diel akademického sochára  Ladislava Gajdoša v Bojniciach patrí k TOP najvýznamnejším kultúrnym  podujatiam na území mesta aj regiónu v roku 2019.

Ďalšie fotoreporty