Quantcast

Prievidzská hudobná scéna v rokoch 1990-2010 - Coma / Polite Weirdo / HuZika

19.4.2020 Caggy
Prievidzská hudobná scéna v rokoch 1990-2010 - Coma / Polite Weirdo / HuZika

Tri skupiny, ktoré predstavujeme v tomto dieli, majú spoločného menovateľa - speváka a autora piesní Jozefa Vrábla. 

COMA (2006-2009)

Jadro skupiny sa sformovalo okolo Jozefa Vrábla (spev) (so spevákom skupín Vetroplach a Billy Barman sú iba menovci - pozn. red) a Jakuba Tvrdíka (klávesy). Základnú zostavu okrem nich tvorili Tomáš Gregor (gitara), Juraj Labaj (basgitara) a Karol Gaipl (bicie). Na koncertoch sa na gitare a basgitare ukázali aj Martin Bakyta, Ján Hurtík, Vladimír Kusko. Medzi Jozefove prvotné vzory patril nepochybne Jim Morrison a skupina The Doors, no každý z hudobníkov do soundu kapely primiešal svoje vlastné inšpirácie a vzory. Coma sa však prezentovala vlastnou tvorbou, hoci spievanou v angličtine. Ako hosť vystupovala so skupinami ako Vrbovskí víťazi, Talkshow, Vetroplach, Tučnolist, Appendix (prechodca Korben Dallas) a britskými kapelami  O Titus, Birdeatsbaby a Joeom Blackom počas ich slovenských koncertov. V štúdiu Petra Kraveca nahrali v roku 2007 trojpesničkové demo, ktoré malo priaznivé ohlasy. Keď Coma ukončila činnosť, hudobníci svoje nápady rozvíjali ďalej. Jakub a Juraj hrali paralelne aj v kapele Nič nové (tá sa neskôr už bez Jakuba pretransformovala na Talkshow), neskôr aj v skupine Billy Barman. Jakub Tvrdík popri tom založil aj vlastnú kapelu Felix, ktorá čiastočne pokračuje v odkaze formácie Coma.

COMA - Bandzone stránka - https://bandzone.cz/coma

POLITE WEIRDO (2012-2013)

Skupinu Polite Weirdo založil Jozef Vrábel s Denisou Uherovou (gitara, zvuk). Kým Coma predstavovala skôr intímnu a niekedy zasnenú polohu pesničiek, v Polite Weirdo sa prezentovali v o niečo expresívnejšej - takmer až kabaretnej - polohe. V skupine sa vystriedali muzikanti ako Peter Beriac (akoredeón), Ľubomír Mondočko (saxofón, perkusie), Peter Šulaj, Richard Kajuch, Juraj Jalový (basgitara), Martin Vida, Vladimír Kusko (bicie), Jozef Benko (perkusie). Členovia Polite Weirdo patrili ku komunite, ktorá sa snažila o oživenie kultúrneho života v našom meste prostredníctvom podujatí pod názvom Podkrovie F5. Po ukončení podnájmu v týchto priestoroch začal funkciu alternatívneho kultúrneho stánku postupne preberať Art Point v priestoroch bývalého Kina Baník

HUZIKA (2013-2016)

Prechodom z angličtiny v skupine Polite Weirdo, odkiaľ si priniesli jednu slovenskú pieseň Spánok, do rodnej slovenčiny, sa poslovenčil aj názov kapely - HuZika. Jej pôsobiskom bola hlavne Bratislava, no často sa na koncerty vracali aj do rodnej Prievidze. Jedinými stálymi členmi skupiny boli opäť Jozef Vrábel a Denisa Uherová, ostatní muzikanti sa prezentovali ako koncertní hostia - najčastejšie nimi boli Ľubomír Mondočko (saxofón, perkusie) a Miloš Fykes Mokrý (klarinet, vokály). Na koncertoch v Prievidzi sa predstavili aj Peter Beriac, Juraj Jalový, Matej Tkáč, Stanislav Fakan, okrem toho s nimi nahrávali Jakub Tvrdík, Peter Javorský a Gregor Hanes. Vo vlastnej réžii a s pomocou Mesta Prievidza vydali album Absolútne áno (2014), ktorý obsahoval 6 piesní a tri intermezzá.
V tom čase vyšla aj zbierka básní Doda Vrábela Reálne čísla a spoločného uvedenie do života sa dočkali v Art Pointe 15. februára 2014.

Facebook: https://www.facebook.com/Huzika.sk/

Fotografie pochádzajú z týchto koncertov:

2006-09-09 - Coma + Apple Noir (Panic at the Tesco) - Prievidza (Kazačok)
2006-09-23 - ROCK fest 2006 - Handlová (DK)
2006-12-26 - Coma + Vrbovskí víťazi + jam session - Prievidza (Kazačok)
2007-09-01 - Strunobranie - Terasa DK Kanianka
2008-03-15 - Vetroplach + Tučnolist + Coma - Prievidza (eScobar)
2008-04-30 - Coma + Appendix - Prievidza (Diwadlo)
2008-08-15 - O Titus + Talkshow + Coma + Society - Prievidza (Diwadlo)
2009-07-13 - Birdeatsbaby - Joe Black - Coma - Prievidza (Diwadlo)
2012-09-02 - Polite Weirdo @ Open Mic - Terasa DK Kanianka
2013-09-01 - Huzika @ Open Mic - Terasa DK Kanianka
2013-09-27 - Huzika @ Ešte dúšok leta - Prievidza (Námestie slobody)
2015-04-18 - Huzika @ Romanov vesmír - Prievidza (U Maca)
2016-02-19 - Huzika @ Kultúra 2015 - Prievidza (KaSS)

Fotografie z Art Pointu, Ateliéru Ars Preuge + z ďalších akcií HuZiky nájdete v ich FB galérii

Medzi videami nájdete všetky 3 skladby z dema skupiny Coma, vystúpenia skupiny Polite Weirdo v rámci celého podujatia Open Mic Kanianka (video Marián Mendel) a na Svätojánskej noci + vystúpenie HuZiky na multižánrovom festivale Ešte dúšok leta + 2 videá z F5 Fidlidom Sessions kapely Huzika +2 videá formácie Felix..

Peter "Caggy" Cagáň

Ďalšie fotoreporty